مجله اینترنتی آسا تازه ترین محتوای آموزشی و تحلیلی در زمینۀ اختلالات روانی و آسیبهای اجتماعی را اینجا بخوانید.

اجتماعی آموزش

زوال عقل, از علایم تا درمان

بیماری زوال عقل، یکی از شایع ترین و ناتوان کننده ترین بیماری های مربوط به سیستم عصبی در افراد سالمند می باشد. این بیماری یک اختلال تحلیل برنده سیستم عصبی است که شروع تدریجی داشته و با تحلیل بردن سلول های مغز موجب کاهش توانایی های ذهنی و حافظه و تغییرات در رفتار و شخصیت فرد می گردد. از آنجائی‌که شایع ترین نوع این اختلال، نوع آلزایمر می باشد. لذا در بین افراد جامعه به عنوان بیماری آلزایمر شناخته می شود.

دکتر سید محمد هادی موسویان 17 مرداد 1402

5 دلیل و 6 راه حل برای ترک اهمال کاری

اهمال کاری یا به تعویق انداختن کارها در ساده‌ترین تعریف خود به معنای تعلل ورزیدن در انجام کارها و به تأخیر انداختن غیرمنطقی کارهاست؛ به نحوی که در ادامه فرد خود را بخاطر این تعلل سرزنش کند. در واقع، اهمال کاری اجتناب از تجربه هیجان شرم یا گناه است. شرم ناشی از اشتباه کردن یا احساس گناه ناشی از آسیب زدن به وسیله کم کاری.

فاطمه ذهتاب 17 مرداد 1402

سرگذشت واقعی مرگی خود خواسته - بخش دوم

این داستان زندگی سپیده است که او هم تجربه اقدام به خودکشی داشت ولی با حمایت کادر درمان سرای احسان حالا وضعیت سلامتی جسمی و روانی بهتری دارد. در فعالیت‌ها و مسابقات ورزشی هم شرکت می‌کند و در سپیده دم یک زندگی تازه نفس می کشد.

دکتر فرهاد رمضانی نژاد 17 مرداد 1402

سرگذشت واقعی مرگی خودخواسته - بخش اول

شهناز دختری حدوداً 35 ساله و مجرد بود که با ناپدری و نامادری‌اش زندگی می‌کرد.او دوره‌های افسردگی‌های شدیدی را از سر گذراند و علی‌رغم تلاش بسیار کادر درمانی و حمایتی و بازتوانی سرای احسان در روند درمانی وی بهبود به دست نیامد و متأسفانه زندگی دردناک و غم‌انگیز شهناز در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ در سرای احسان به پایان رسید.

دکتر فرهاد رمضانی نژاد 17 مرداد 1402

اختلالات روانی و زنگ خطرهای خودکشی

  شعار روز جهانی پیشگیری از خودکشی در سال ۲۰۲۳ این است: «با عمل، امید بسازیم» تا در حمایت از کسانی که بحران خودکشی را تجربه می کنند، اقدامات موثری داشته باشیم و چه بهتر که هر انسانی از طریق امیدبخشی به همنوع خود قدرت نجات زندگی ارزشمندش را هدیه کند. از آنجایی که بیماری […]

علی سلطانی 17 مرداد 1402

کارکرد حرکتی بیماران مبتلا به اختلالات روانی با فیزیوتراپی

حرکت زندگی است که ما را وادار می کند از رختخواب بیرون آمده, به محل کار برویم, بازی کنیم, بخوریم و نفس بکشیم رشد حرکتی تغییرات مداوم رفتار حرکتی در طول عمر است که از نطفه آغاز و با مرگ خاتمه می یابد. رفتار حرکتی، شناخت فرآیند هایی که باعث هماهنگی و کنترل حرکتی می شوند […]

سیده ماجده ازهدی 17 مرداد 1402

یادداشتی "درباره کشتن" - مادر، قاتل، بیمار روانی

نخستین مراسم رونمایی کتاب «درباره کشتن» اثر نسیم مرعشی در کتابفروشی چشمه کارگر برگزار شد و با همراهی دکتر فرهاد رمضانی نژاد، دکتر بهارک محمودی، محسن ابوالحسنی و با حضور نویسنده کتاب گپ و گفتی درباره روایتهایی از کشتن انجام شد.در ادامه یادداشتی از فرهاد رمضانی نژاد درباره کتاب نسیم مرعشی را می خوانیم.

دکتر فرهاد رمضانی نژاد 17 مرداد 1402
مجله آسا
مجله آسا

رادیو آسا

مجله آسا

تالار نمایش

گروه نویسندگان آسا