مجله اینترنتی آسا تازه ترین محتوای آموزشی و تحلیلی در زمینۀ اختلالات روانی و آسیبهای اجتماعی را اینجا بخوانید.

مجله آسا

تحلیل فیلم هنوز آلیس سرای احسان

سوگنامه ای برای آلیس

فیلم «هنوز آلیس» ساختة ريچارد گلاتزر و واش وستمورلند، داستان ابتلای استاد زبانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، دکتر آلیس هولند به بیماری آلزایمر زودرس است. او که استادی برجسته و دانشمندی نامدار است، در چند موقعیت (هنگام سخنرانی، دویدن در خیابان و...) متوجه سرنخ هایی از فراموشی و افت عملکرد شناختی در خود می شود و نتایج آزمایش ها و مصاحبة بالینی، بیماری آلزایمر را نشان می دهد.

سیاوش طلایی زاده 29 شهریور 1402
نقد روانشناختی یک ذهن زیبا - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی یک ذهن زیبا

“یک ذهن زیبا” برگرفته از زندگی واقعی ریاضی دان بزرگ “جان فوربز نش“ است. انگيزه‌های غير واقعی، ذهنی و حتی توهم‌گونه‌ی اوست که باعث می‌شود نش به نابغه‌ای بدل شود، وگرنه واقعيت موجود آن است که او يک بيمار روانی با خصايص شديد اسکيزوفرنی است.

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فيلم ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فيلم ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد

در فيلم درماني درمانگر با هيجانات بيمار سر و كار دارد و مي تواند اين هيجانات را هنگام تماشا يا پس از ديدن فيلم تحليل كند. • هیچ کس نمی تواند قضاوت کند. هر کسی وسعت رنج خود را می  شناسد، و میزان فقدان معنای زندگیش را. در این بخش فیلم «ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد» را بر اساس تحلیل های محمدرضا عبدي برگزیده ایم.

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فیلم طعم گیلاس - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فیلم طعم گیلاس

در فيلم درماني، درمانگر با هيجانات بيمار سر و كار دارد و مي تواند اين هيجانات را هنگام تماشا يا پس از ديدن فيلم تحليل كند. هنگام نمايش فيلم، كنش ها و واكنش هايي در ضمير ناخودآگاه و نيمه آگاه آدميان رخ مي دهد كه به بروز احساساتي مانند خشم و شادي و نمايه هايي چون خنده يا گريه منجر مي شود. بدين ترتيب، برخي احساسات پنهان از ضمير ناخودآگاه به ضمير آگاه جريان يافته و تخليه انرژي هاي رواني انباشته شده را فراهم مي آورد. اين پديده براي بيمار آرامش و شادي پديد مي آورد.در این بخش فیلم «طعم گیلاس» را برگزیده ایم.

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فيلم پرتقال کوکی - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فيلم پرتقال کوکی

پرتقال کوکي" نام رماني است که آنتوني برجس در سال 1962 آن را نگاشت. اين رمان، اساس ساخت فيلمي به همين نام توسط استنلي کوبريک با بازي مالکوم مکرووِل در نقش شخصيت اصلي(آلکس) شد. فيلم، روايت‌گر نوجواني است که از خشونت لذت مي‌برد و در گروهي که با دوستانش تشکيل داده است، به آزار و اذيت ديگران مي‌پردازند و با نقض قوانين، هنجارهاي اجتماعي را زيرپا مي‌گذارند.

الهام منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فيلم جذابیت مرگبار - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فيلم جذابیت مرگبار

جذّابیت مرگبار ، فیلمی ۱۱۹ دقیقه‌ای با تریلر روانشناسانه است، این فیلم درمورد روابط رو به خاموشی مردی متأهل با زنی است که پایان دادن به آن را نمی‌پذیرد. «دن گالاگر» (داگلاس)، يک وکيل متأهل و خوشبخت نيويورکي است. وقتي همسرش، «بت» (آرچر) و دخترش، «اِلن» براي تعطيلات به خارج شهر مي‌روند، او با زني به نام «الکس فارست» (کلوز) آشنا می شود...

الهام منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فیلم زندگی زیباست - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فیلم زندگی زیباست

زندگي زيباست»، اثر درخشان روبرتو بنيني، فيلمي است راجع به مقاومت، مراقبت و در يک کلام پدر بودن. اين فيلم که به مصائب مربوط به جنگ جهاني دوم و سرنوشت قربانيان اردوگاه‌هاي کار اجباري مي‌پردازد، در سال 1997 در ايتاليا ساخته شد و جايزه اسکار بهترين فيلم غيرانگليسي زبان را در سال 1998 از آن خود کرد.

سیاوش طلایی زاده 6 شهریور 1402
سکوت بره ها

نقد روانشناختی فیلم سکوت بره ها

در فيلم درماني درمانگر با هيجانات بيمار سر و كار دارد و مي تواند اين هيجانات را هنگام تماشا يا پس از ديدن فيلم تحليل كند. هنگام نمايش فيلم، كنش ها و واكنش هايي در ضمير ناخودآگاه و نيمه آگاه آدميان رخ مي دهد كه به بروز احساساتي مانند خشم و شادي و نمايه هايي چون خنده يا گريه منجر […]

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402
برادرم خسرو

نقد روانشناختی فیلم برادرم خسرو

این فیلم روایت مردی به نام "خسرو" است که به اختلال دوقطبی مبتلاست. در طی اتفاقاتی که در طول فیلم می افتد نشانه‌های بیماری خسرو اوج گرفته و باعث ایجاد تنش‌هایی می‌شود که آرامش ظاهری خانه برادر را از بین برده و لایه‌های زیرین شخصیت و روابط افراد آشکار می‌گردد.

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402
نقد روانشناختی فیلم شکارچی گوزن - خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

نقد روانشناختی فیلم شکارچی گوزن

درطول تاریخ سینما، فیلم‌های بی‌شماری درمورد جنگ و تبعاتی که این واقعۀ خشونت‌بار به‌دنبال دارد، ساخته شده است. در این میان، فیلم‌های معدودی را می‌توان یافت که محوریتشان حاکی از تأثیر روحی و روانی جنگ بر انسان ها است. بسیاری اوقات و درطول جنگ، سربازان دست به خودکشی زده و یا دچار جنون شده و به اطرافیانشان صدمه می زنند. به‌طور کلی هیچ جنگی وجود ندارد که تبعات روحی و روانی برجای نگذارد.

دکتر نادر منصوری 6 شهریور 1402

برای دریافت آخرین اخبار، شماره خود را وارد کنید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان

سرای احسان کجاست؟

سرای احسان یک مرکز خیریه مردم نهاد است که به طور شبانه روزی و رایگان از بیماران اعصاب و روان مراقبت می کند و سعی در توانبخشی آنها دارد.

درباره ما بیشتر بخوانید
به دنیای ساده آدم‌های آن‌سوی دیوار بپیوندید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان درباره ما بیشتر بخوانید