غدیر، قطعنامه ماندگار جهانی

غدیر، قطعنامه ماندگار جهانی موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

عید سعید غدیر خم ، عید ولایت کبری بر همه مسلمین جهان مبارک باشد انشاءاله.

مهم ترین واقعه تاریخی جهان اسلام و حادثه تاریخ ساز و عظیم « غدیر خم» است، که در سال دهم هجری بوقوع پیوست و موجب عزت و عظمت اسلام و مسلمین گردید، و ندای ” اَلیوم اَکملتُ لَکُم دِینُکم و اَتمَمتُ عَلَیکم نِعمَتی و رَضیتُ لَکم الاسلامَ دِینا” توسط جبریل امین بر منطقه غدیر طنین انداز شد و با فریاد ” الله اکبر” منطقه معطر گردید، و به اذن خداوند جانشینی رسول گرامی اسلام (ص) توسط مولای متقیان حضرت امام علی (ع) تحقق یافت و عید ولایت و اکمال دین جشن گرفته شد و پیام غدیر انتشار و جاودانه و باب ” امامت علوی” گشوده شد.

آنچه در غدیر بوقوع پیوست، به منزله سندی ماندگار و قطعنامه جهانی است که بدست مبارک پیامبر اعظم (ص) امضاء و در تاریخ به ثبت رسید.

در غدیرخم پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) در خطابه خود فرمود:

« هان ای مردم ! نزدیک است من دعوت حق را لبیک بگویم . من مسئولم و شما نیز مسئولید . من دو یادگار گران سنگ در میان شما می گذارم .

  • کتاب خداوند (قرآن)
  • عترت و اهل بیت من

خداوند به من خبر داده که این دو یادگار هرگز از هم جدا نخواهند شد. »

پیامبر (ص) در این لحظه دست علی (ع) را گرفت و بالا برد و فرمود:

” خداوند مولای من است و من مولای مومنان هستم و بر آنها از خودشان اولی و سزاوارترم ، آنگاه سه بار تکرار نمود:

مَن کُنتُ مَولاه فَهذا عَلی مَولاه”  هرکس من مولای اویم ، علی مولای اوست

خدایا کسی که ولایت علی (ع) را بپذیرد او را دوست بدار، و کسی که او را دشمنی بدارد، دشمن بدار . خدایا یاران علی (ع) را یاری کن، و دشمنان علی (ع) را خوار کن و علی را محور حق گردان.

  • یکی از مهمترین پیام های غدیر، تشکیل حکومت و نصب حاکم اسلامی است. و نظریه جدایی دین از سیاست که از شگردهای تبلیغاتی استکباری علیه حاکمیت اسلام است بکلی مردود است.

پیوند ولایت یک پدیده سیاسی و اجتماعی و تعیین کننده برای زندگی انسانها بسوی کمال است، وجه غالب زندگی در حکومت اسلامی و نظام ولایت، بر همدلی و تعاون و همکاری استوار گردیده است. در فرهنگ اسلامی، ولایت به معنای پیوند و ارتباط و اتصال است ، و «ولی» محل اتکای دل و جان مردم و مظهر حقیقی عدالت فردی و معنوی و اجتماعی است . چرا که همه عالم و همه هستی قائم به «عدل» است و تمسک به ولایت در واقع تلاشی است برای استقرار هرچه بیشتر عدالت در جامعه و سیراب نمودن انسانهای تشنه عدالت.

انقلاب اسلامی این باور را در امّت اسلامی بوجود آورد که در امر حکومت همه مردم مسئول اند. «مردم سالاری دینی» با ارزش ترین مظهر دخالت مردم در امر حکومت است که از پیام غدیر دریافت می شود .

حسین انواری

رییس هیات مدیره

موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی (سرای احسان)

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت آخرین اخبار، شماره خود را وارد کنید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان

سرای احسان کجاست؟

سرای احسان یک مرکز خیریه مردم نهاد است که به طور شبانه روزی و رایگان از بیماران اعصاب و روان مراقبت می کند و سعی در توانبخشی آنها دارد.

درباره ما بیشتر بخوانید
به دنیای ساده آدم‌های آن‌سوی دیوار بپیوندید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان درباره ما بیشتر بخوانید