اختلالات روانی در رتبه دوم بیماری‌ها قرار دارد

اختلالات روانی در رتبه دوم بیماری‌ها قرار دارد

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در حال حاضر اختلالات روانی در رتبه دوم بیماری‌ها قرار دارد و با توجه به اینکه رایج‌ترین اختلال‌های روانی، اختلالات اضطرابی و خلقی هستند، روشن است که اهمیت ارائه انواع خدمات روانشناختی و از آن مهم‌تر، برنامه‌های پیشگیرانه بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

علی محمد قادری همزمان با هفته سلامت روان -۱۸ لغایت ۲۴ مهرماه- در پیامی افزود: یک میلیون و هفتصد هزار مشاوره تلفنی، بیش از ۸۵ هزار جلسه در مراکز مشاوره دولتی و نزدیک به ۲ میلیون و چهارصد هزار جلسه در مراکز مشاوره غیردولتی تحت نظارت سازمان، آموزش نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر از آحاد مردم در دوره های مهارت های زندگی بخش مهمی از فعالیت های سازمان بهزیستی برای کاهش اختلالات روانشناختی و پیشگیری از آنهاست. این آمارها با توجه به صرفه اقتصادی ناشی از مداخلات روانشناختی نیازمند توجه ویژه برنامه ریزان و سیاست گذاران کلان است.

وی ادامه داد: از دیگر نکات قابل تامل برای سیاستگذاران در تدوین برنامه های مشاوره، توجه به مختصات و زیست بوم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و جغرافیایی هر محیط منطقه است که این سازمان کوشیده است تا همواره با توجه به تفاوت های هر اقلیم، شالوده اجرای بومی برنامه های سلامت روان را طراحی و اجرا کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پژوهش ها نشان داده است که سلامت روان، جز لاینفک سلامت آحاد مردم بوده و در مقابلِ سایر هزینه های حوزه سلامت، منافع اقتصادی قابل توجهی را نیز برای جامعه و اقتصاد کشورها به دنبال دارد. به گونه ای که افزایش بهره وری و به شکل وسیع تر، اجرای برنامه های پیشرفت و ترقی جامعه، بدون ارتقای سلامت روان میسر نخواهد بود. از این رو سازمان بهزیستی مصمم است که به پشتوانه بیش از سه دهه فعالیت مداوم در این حوزه و با هم افزایی بین دستگاهی، روز به روز بر کیفیت خدمات روانشناختی و مشاوره ای خود بیفزاید.

قادری اضافه کرد: وجود بیش از ۳ هزار مرکز مشاوره تحت نظارت این سازمان و خطوط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ در کنار مراکز مشاوره دولتی موجب شده است که خدمات روانشناختی و مشاوره ای در سراسر کشور از کلان شهر تا روستاها در دسترس عموم قرار بگیرد.

وی یادآور شد: امسال هفته سلامت روان با شعار «سلامت روان مسئولیت فردی و اجتماعی همه ماست» در حالی برگزار می شود که لازم است هم راستا با سیاست های علمی و تجربی سازمان بهزیستی شاهد توجه همه جانبه نهادهای دولتی و غیردولتی و خاصه مشارکت انجمن ها و همچنین آحاد مردم باشیم.

منبع: ایرنا

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت آخرین اخبار، شماره خود را وارد کنید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان

سرای احسان کجاست؟

سرای احسان یک مرکز خیریه مردم نهاد است که به طور شبانه روزی و رایگان از بیماران اعصاب و روان مراقبت می کند و سعی در توانبخشی آنها دارد.

درباره ما بیشتر بخوانید
به دنیای ساده آدم‌های آن‌سوی دیوار بپیوندید

سرای احسان

مرکز نگهداری و توانمند سازی بیماران اعصاب و روان درباره ما بیشتر بخوانید