بیماران اعصاب و روان در روزهای کرونایی چه می‌کنند؟

بیماران اعصاب و روان در روزهای کرونایی چه می‌کنند؟ 1000 667 rladmin

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، حاشیه رفتن گاهی وقت تلف کردن عجیبی است؛ زمانی که صحبت از سلامتی ۴۵۰ بیمار اعصاب و روان در میان باشد. «سرای احسان» تهران جایی دورتر از کهریزک و نزدیک به جاده ترانزیتی امام رضا(ع) برای رعایت نکات بهداشتی و کنترل سلامت مددجویان خود در برابر کرونا به کمک مسئولان و خیران چشم دوخته است.

 

دست به دامن خدا در قرنطینه

 

کسی اجازه ورود ندارد، بیماری اعصاب روان معمولاً بستر بیماری‌های زمینه‌ای را فراهم می‌کند. آستانه سلامت سیستم ایمنی بدن آن‌ها هم به همین دلیل تحریک پذیر است. پس این بار و خلاف میلم گزارش سرای احسان را تلفنی می‌نویسم. اگر مسئولان و کادر درمانی تایید کنند، حضور من و عکاس خطری برای سلامت مددجویان این مجموعه ندارد، به زودی در روزهای کرونایی سری به این مجموعه می‌زنم. بیماران اعصاب و روان معمولاً کنترل چندانی روی رفتار و عادت‌های خود ندارد اما آموزش‌پذیر است. این باور مسئولان سرای احسان است که در سال‌های گذشته چند بیمار را به بهبود کامل و نسبی مقبول رسانده است. بیمارانی که فقط به خانه برنگشتند. عضوی عادی نه وابسته و بیمار برای خانواده خودشان و جامعه شدند.

این روزها در قرنطینه خودخواسته سرای احسان بهیاران، پرستاران و پزشکان مجموعه وضعیت سلامت مددجوها را مدام زیرنظر دارند.بهیارانی که روزهای دور از خانه و خانواده را در کنار خانواده معنوی‌شان؛ مددجویان اعصاب و روان می‌گذرانند. یکی از بهیارها حرف جالبی زده که در ذهنم مانده است: «ما دست به دامن خداییم در زندگی. دامنی از این نزدیک تر سراغ ندارم. قلب این بچه‌ها یک تکه آینه است.» بهیارانی که قرار است، در همان به زودی گفته شده، پای حرف‌های آن‌ها هم بنشینم.

«برای این بچه‌ها هر کار لازم باشد، انجام می‌دهیم.» این جمله را «علیرضا طاهری»، مدیرعامل سرای احسان می‌گوید تا ثابت کند، نیروی انسانی مجموعه در ارائه خدمت به این گروه آسیب‌پذیر کم نمی‌گذارند اما نَقل، نَقل کمبود مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده برای این مجموعه است که حمایت خیران آن را اداره می‌کند. منظورش از بچه‌ها هم مددجویان اعصاب و روان بوده.

 

۵۰ نفر را به خانه فرستادیم

 

از تدبیر و تمهیدات مجموعه برای مراقبت از بیماران اعصاب و روان می‌گوید که یا سرپرست ندارند یا سرپرست آن‌ها، شرایط مالی مناسبی ندارد. به همین دلیل درهای سرای احسان از سال ۱۳۷۷ به روی این بیماران و خانواده‌هایشان باز است: «۱۳۴ خانم و ۳۵۰ آقا مبتلا به انواع بیماری‌های اعصاب و روان در این مجموعه به صورت شبانه‌روزی نگه‌داری می‌شوند. حدود ۵۰ مددجو که شرایط جسمی و روحی بهتری نسبت به بقیه داشتند را به خانه فرستاده‌ایم. هزینه‌های نگه‌داری‌شان در خانه را توسط خیران تامین می‌کنیم. به خانواده هم اصول بهداشتی لازم برای مقابله با کرونا و مراقبت ویژه از عضو مبتلا به بیماری اعصاب و روان را کامل توضیح داده‌ایم. پیش از این مددجوها مرخصی خانگی داشتند که با توجه به شرایط فعلی لغو شده و  450 بیمار ما در شرایط قرنطینه نگه‌داری می‌شوند.» 

 

۱۶ یار روزهای کرونایی

 

بیماران اعصاب و روان به مراقبت تقریباً لحظه به لحظه نیازمندند به همین دلیل بهیاران، کادر اجرایی و درمانی سرای احسان هم در شرایط قرنطینه در کنار مددجوها مانده‌اند. رعایت بهداشت فردی، جمعی، توزیع دارو، ضدعفونی کردن محوطه، بخش‌ها و اصلاً ساده‌ترین کار؛ جمع بودن شش دانگ حواس بهیاران به اینکه بیماران همدیگر را در آغوش نگیرند و به‌هم دست ندهند از جمله کارهایی است که نیروهای اجرایی مجموعه انجام می‌دهند. طاهری می‌گوید: «۴ بهیار خانم و ۱۲ بهیار آقا در شرایط قرنطینه همراه این بیماران هستند. پزشک و پرستار هم داریم. روانشناسان مجموعه هم مانند گذشته کارهای لازم را انجام می‌دهند. خوشبختانه بسیاری از این مددجویان سال‌ها؛ حدود ۱۵ سال است که در سرای احسان هستند. سرای احسان فقط یک مرکز مراقبتی یا درمانی نیست. ما شعارمان این است: مراقبت و درمان، آموزش و مهارت ورزی و بازگشت به خانه. بعضی از مددجوهای ما حالشان خوب شده حالا کسب و کاری برای خودشان راه انداخته‌اند. به خانه برگشته‌اند و حالا سرپرست یک خانواده‌اند. بیمارانی که هنوز در خدمت‌شان هستیم هم اگرچه هنوز تا بهبود کامل راه پیش رو دارند اما آموزش پذیرند. نحوه شستن دست، بهداشت فردی، خودداری از تماس فیزیکی و توجه به زمان مصرف دارو را در این سال‌ها مرتب تمرین کرده‌ایم. با این حال در این شرایط نظارت ما چند برابر شده است.» 

 

به زودی شما را می‌بینیم

 

مدیر عامل سرای احسان از روزی می‌گوید که خبرهای مربوط به کرونا و تاکید بر خارج نشدن از خانه زیاد شد؛ اینکه این خبرها چه تاثیری بر کار این مجموعه داشت: «این سرا با حمایت خیران اداره می‌شود. بزرگوارانی که مدام به ما سر می‌زدند. این مراجعه حضوری برکت معنوی و مادی برای مددجوها می‌شد. قرار بود ۱۳ اسفند گلریزان «نو می‌شویم» برای تامین لباس نو و اقلام مددجویان با حضور خیران برگزار شود اما احتیاط و مراعات‌های کرونایی آن را لغو کرد. هزینه‌های جاری مجموعه را خیران همیشگی تامین می‌کنند با این حال خرید اقلام مربوط به مقابله با کرونا، تهیه موادغذایی مغذی و مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن و هزینه‌های جانبی مانند تامین دارو و گندزدایی، سنگین است که نیاز به حمایت و کمک داریم. در چنین شرایطی از این عزیزان انتظار نداریم به سرا بیایند، می‌توانند از طریق پرداخت الکترونیک یا ارسال کمک ها با پیک همراه ما باشند. بدون شک به زودی و روزی این بیماری تمام می‌شود و ما در سرای احسان در خدمت این عزیزان خواهیم بود.»

 

شیفته آن خانواده شدیم که

 

از طاهری می‌خواهیم واضح تر درباره نیازهای این مددجویان توضیح دهد: «موادغذایی که ویتامین D و C کافی دارند مانند نارنگی و پرتقال، مواد غذایی سالم، ماسک، دستکش، الکل ۹۷ درصد و غیرصنعتی، ژل ضدعفونی کننده دست، موادشوینده، لباس استریل مخصوص بهیاران، موادضدعفونی کننده و اقلام بهداشتی مانند دستمال کاغذی، ظروف یکبار مصرف  و مواردی مانند این. متاسفانه برای تامین داروهای موردنیاز این مددجویان از حمایت نهادهای سلامت برخوردار نیستیم. باید شخصا به داروخانه مراجعه کنیم و دارو تهیه کنیم.» 

بعضی کمک‌های مردمی، مسئولان سرای احسان را غافل گیر کرده است. کمک‌هایی شاید کم و کوچک اما با برکت که معنایش برای سرای احسانی‌ها این بوده است؛ همیشه چشم‌های مهربانی هستند که حواسشان به ما هست. این جمله‌ها مضمون حرف‌های طاهری است و می‌گوید: «در بلوای احتکار و سیاه‌دلی سودجوها، شیفته آن خانواده‌ای شدیم که چشم روی شیشه نیم لیتری الکل ضدعفونی خودشان بستند و به دست ما رساندند. خانواده دیگری که اوضاع مالی بهتری داشتند هم ۴ گالن الکل برای ضدعفونی آوردند. این ها ما را دلگرم می‌کند که مردم به فکر این قشر دردکشیده و مظلوم هستند.» 

 

خیّری که ما را تنها نگذاشته

 

تورهای گردشی و مسافرت یکی از شیوه های درمانی و تمدد اعصاب مددجویان این مرکز است که هزینه آن را خیران تامین می‌کنند. با توجه به کرونا امسال این سفرها لغو می‌شود. مدیرعامل سرا می‌گوید: «برنامه‌های جایگزین مانند بازی‌های فردی ساده، نمایش ویدئویی، اجرای زنده و ویدئویی موسیقی و انواع سرگرمی‌هایی که برای سلامت مددجویان مناسب باشد، انجام و جایگزین خواهد شد. خیران و هنرمندان در این زمینه هم می‌توانند به ما کمک کنند.» از کمک بی‌وقفه یکی از خیران هم می‌گوید، کاری که به زودی به بهره برداری می‌رسد و در شرایط قرنطینه کمک می‌کند، قوای جسمی بیماران به دلیل تحرک بدنی کم تحلیل نرود: «حتی در همین شرایط روزهای کرونایی خیر خوبمان؛ «علی روحی» درحال ساخت مجموعه فیزیوتراپی برای مددجویان اعصاب و روان است. ادامه این کار او در چنین شرایطی فقط یک کار خیر نیست؛ قوت قلب ما و مددجویان شده است. حس خوبی که به ما می‌گوید خدای خوب حواسش به ما هست.»

افرادی که مایل هستند با نحوه کمک به سرای احسان آشنا شوند و در تامین اقلام موردنیاز بیماران اعصاب و روان سهمی داشته باشند، می‌توانند از یکی از دو این نشانی اقدام کنند.

 

* خیابان شریعتی- پائین تر از بهار شیراز- بین کوچه جباری و جزایری ساختمان ۴۰۱- طبقه ۴- واحد ۱۴ / شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۲ / تلفن تماس:۵-۷۷۶۸۰۲۶۰

 

*سرای احسان: جاده قدیم قم- کهریزک- جاده دوتویه- یک کیلومتر بعد از روستای قلعه نو چمن- تلفن ۵۶۵۲۶۴۹۴