چاپ        ارسال به دوست

گزارش بازدید دانشجویان دانشگاه امام خمینی(ره) از سرای احسان

روز یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸ یکی از پر ازدحام ترین روزهای کاری ام بود. از۷.۳۰ صبح تا ۱۸.۳۰ عصر چندین برنامه کاری متنوع را میبایست مدیریت و سازماندهی می‌کردم.

برنامه ریزی و پیگیری بازدید از سرای احسان نیز از چندین روز پیش با یاری پرسنل بخش روانشناسی و روابط عمومی سرای احسان صورت پذیرفت. 

در این بین، مانند تمامی برنامه های گذشته، خانم آقابراری رابط دانشجویان و آقای شکفته فر و چندین دانشجوی فعال دیگر در راس سازماندهی دانشجویان قرار گرفتند.

 برخی از دانشجویان قبول زحمت کرده و با خودروی شخصی خود سایر دانشجویان را از جلوی دانشگاه یادگار امام راس ساعت ۱۴ به سرای احسان رساندند.

 مسولین محترم، زحمت کش و صبور این مرکز نگهداری از بیماران روح و روان مزمن،  همچون دفعات قبل، استقبال گرمی از ما به عمل آوردند. .

در این بازدید، حضور خانم دکتر بابایی، مدیر گروه روانشناسی و آقای قاضی مراد همراه با پدر نیکوکارشان که سبب ایجاد پیوند دانشگاه و سرای احسان بودند، باعث گرمی هرچه بیشتر این گردهمایی شد.

پس از ورود به سرای احسان، وارد سالن آمفی تاتر واقع در طبقه دوم اداری آن شدیم.

در آغازین لحظات نشست، ابتدا عزیز مومنی، مدیر روابط عمومی سرای احسان در مورد تاریخچه تأسیس این مرکز و اینکه چگونه  در ابتدا با هدف جمع آوری متکدیان شروع به کار کرده و سپس اقامتگاه تخصصی بیماران روانی مزمن شده، سخنانی را بیان داشت. بیماران مزمن روانی که اغلب اسکیزوفرنی و درصد کمی دوقطبی و میزان بسیار  کمتری NOS هستند.

ایشان در ادامه، به خدمات فرهنگی - اجتماعی این مرکز که شامل اردو های زیارتی، مسابقات ورزشی، برنامه های کارآفرینی نظیر سفال کاری، قالی بافی، کار روی کاشی، خیاطی، مرمت و صحافی کتاب و...می‌باشد  اشاره کرد که جملگی، خود نوعی درمان جامعه نگر است. 

سپس نادر منصوری که مدیر بخش روانشناسی سراي احسان است، به توصیف اختلال و درمان های اصلی و روان درمانی بیماران پرداخته و در خصوص  همکاری در زمینه آموزش،پژوهش و کارورزی سرای احسان با دانشگاه اعلام آمادگی کرد.

در ادامه، ایشان به خانه های حمایتی چند نفره و خانه نیمه راهی که ۱۰ نفر از مددجویان به منظور بازگشت به جامعه در آنجا زندگی می‌کنند و برخی از آنها نیز در جامعه شاغل شده  و با حمایت سرای احسان زندگی خود راسرو سامان می‌دهند، پرداخت.

در ادامه، علیرضا طاهری،  مدیرعامل محترم موسسه حمايت  از آسیب دیدگان اجتماعی که همچون پدری دلسوز برای مددجویان است، ضمن خوش آمدگویی، به بیان نقش انسانیت و مهرورزی(که می‌توان آن را حلقه مفقوده ارتباطات فعلی در روزگار کنونی پنداشت) پرداخته و از نقش مثمر ثمر روانشناسان و روانپزشکان به عنوان یکی از پرمسئولیت ترین حرفه های دنیا نام برد.

بدین معنا که احساس نیاز برای ارائه خدمات به تمامی انسانها می بایست پیش از حادثه باشد. 

سپس خانم دکتر بابایی به توصیف و شرح اختلال اسکیزوفرنی و مباحث پیرامون آن پرداخته و اعلام آمادگی نمودند تا همکاری مشترک بین دانشگاه و سرای احسان به نحو احسن و همراه با معرفی نامه انجام پذیرد.

ایشان انجام این بازدیدها را یکی از بهترین گزینه ها جهت انتخاب تخصص دانشجویان در مقاطع بالاتر معرفی کردند.

پيرو این بازدید دلچسب، از سایر بخش های این مجموعه حمایتی_درمانی نیز بازدید کاملی به  عمل آوردیم.

مسأله ای که برای دانشجویان در این بازدید مشهود بود، تفاوت‌هایی جنسیتی بین بخش مردان و زنان بود که مردان اغلب گوشه گیر بودند و تا زمانی که به آنها سلام نمی کردیم، جلو نمی‌آمدند (البته همه اینگونه نبودند و این همان منفی کاری این  اختلال است) اما بانوان از همان ابتدای بازدید به استقبال دانشجویان آمدند وشوق و شور فراوانی داشتند. 

اینجاست که نقش نیاز به ارتباط در بانوان هویدا می گردد.

در این بین، گفت و شنودهای بسیاری بین دانشجویان و مددجویان صورت گرفت که عاملی بود برای پرسش و پاسخ بین ما. (در واقع این اتفاق خوبی بود، چرا که از منظر جان دیویی وظیفه معلم ایجاد سوال است.

برخی از مددجویان با اینکه از بازدید قبلی حدود سه ماه گذشته بود اما، مرا به خاطر داشتند. در دیدار قبل، یکی از بانوان از من پرسیده بود شما معلم این ها هستید و من در پاسخ گفتم، بله. 

یک لبخند زد و گفت اگر تو معلمشان هستی من هم دکتر این ها هستم؛ و جالب اينجاست که در این بازدید هم دوستان خود را می‌آورد و می‌گفت آقای استاد، این فرد فلانیست و آنها را معرفی می‌کرد 

 در انتها، در ساعت ۱۶.۱۰ مقابل ورودی سرای احسان عکسی دسته جمعی گرفته شد و بازدید ما به اتمام رسید.

در خاتمه، بجاست از مسئولین محترم، نیکوکاران و حامیان سرای احسان، مدیر محترم گروه روانشناسی دانشگاه یادگار امام و دانشجویان روانشناسی که ما را در انجام این بازدید به یاد  ماندنی یاری کردند  تقدیر و تشکر می‌نمایم.

با احترام 

علی اکبر صلاحی 

مدرس و مشاور دانشگاه  


١٣:٣٩ - چهارشنبه ٢١ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٢٢٦    /    تعداد نمایش : ٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج