آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 364
 بازدید امروز : 595
 کل بازدید : 1950445
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8

هشتمین جشنواره ورزشی و توانبخشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور


هشتمین جشنواره ورزشی و توانبخشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور، 19 مهرماه 1397 در مجموعه ورزشی کارگران شهید معتمدی، به میزبانی سرای احسان برگزارشد. در این جشنواره یک روزه 64 تیم ورزشی از کل کشور و درمجموع ۸۵۴ نفر از توانخواهان حضور داشتند.

این رقابت‌ها در هفت رشته طناب‌کشی، فوتسال، شطرنج، دوومیدانی، دارت، فوتبال دستی و پینگ‌پنگ در دو گروه خانم‌ها و آقایان برگزار گردید. این رویداد منحصربه‌فرد ورزشی که به همت سرای احسان (مرکز نگهداری و توانبخشی بیماران مزمن روانی)، هر ساله برگزار می‌شود، با هدف افزایش امید به زندگی، بهبود مهارت‌های اجتماعی بیماران روان و بازگشت به اجتماع برنامه‌ریزی شده است و مسئولین برگزارکننده آن درنظر دارند ضمن افزایش عملکرد بیماران روانی مزمن، این بیماران بتوانند با کم‌ترین مداخله تخصصی در محیط انتخابی خود بهترین سطح ارائه عملکرد را داشته باشند.


در آغاز این مراسم، دکتر فرهاد رمضانی‌نژاد، مدیر سرای احسان، با تشکر از حضور پرشور تیم‌های ورزشی شرکت‌کننده، مسئولین فنی‌، مربیان، ریاست مجموعه ورزشی کارگران شهید معتمدی و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم، با اشاره به سابقه برگزاری هشت ساله این جشنواره ورزشی ازسوی سرای احسان، بر اهمیت توانبخشی بیماران اعصاب و روان تاکید نمود.

در ادامه دکتر سراج، مدیرکل توانبخشی بهزیستی کشور نیز با تشکر از مجموعه سرای احسان که نخستین بانی برگزاری حرفه‌ای این رقابت‌ها در سراسر کشور می‌باشد، این جشنواره را در نوع خود بی‌نظیر و منحصربه‌فرد توصیف و از دست‌اندرکاران سرای احسان و مدیریت آن تشکر کرد. گفتنی است مؤسسه کوشا مهر جوان‌، هیات اجرایی این جشنواره بود.

در این راستا، نشست «بررسی تاثیرگذاری ورزش در ارتقاء کیفی سلامت بیماران اعصاب و روان» در حاشیه هشتمین جشنواره ورزشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور برگزار گردید.


در این نشست که اساتید دانشگاه، مدیران توانبخشی بهزیستی شهرستان‌های مختلف، و جمعی دیگر از دست‌اندرکاران حضور داشتند، نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و نکات ضعف و قوت اقدامات صورت گرفته درخصوص توانبخشی بیماران اعصاب و روان و نقش ورزش در این زمینه مورد بررسی قرار گرفتند. در ابتدای این نشست، فرهاد رمضانی نژاد، مدیر سرای احسان، به اهمیت و لزوم انجام مطالعات و تحقیقات بیشتر در این خصوص تاکید کرد.

مهندس سراج، مدیرکل توانبخشی بهزیستی کشور نیز با تشکر از میزبانان و متولیان برگزاری این جشنواره (مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی و سرای احسان)، بازگشت به جامعه، افزایش اعتماد به‌نفس، استعدادیابی و هدفمندی بیشتر توانخواهان اعصاب و روان را ازجمله پیامدهای اصلی این قبیل رویدادهای ورزشی توصیف کرد. وی ضمن تاکید بر لزوم بررسی اثربخشی جشنواره‌های ورزشی بر سلامت بیماران روان، ابراز امیدواری کرد که ادبیات مشترکی در حوزه توانمندسازی بیماران روان تولید شود. دراین راستا وی بر نقش کلیدی و محوری مجموعه سرای احسان در جهت‌دهی به سایر مراکز توانبخشی سراسر کشور تاکید نمود. 

خانم دکتر فضلی، رئیس گروه توانبخشی بیماران اعصاب و روان کشور، نیز از دیگر سخنرانان این نشست، از طلایه‌دار بودن سرای احسان درخصوص توانبخشی بیماران اعصاب و روان تشکر کرده و از وجود بستر لازم در قالب برنامه جامع زیستی، روانی، اجتماعی به‌منظور ارتقاء کیفیت برنامه‌های توانبخشی در سازمان بهزیستی خبر داد. وی اظهار داشت سازمان بهزیستی بازگشت به جامعه بیماران روان را برمبنای حقوق شهروندی دنبال می‌کند و دراین چهارچوب نشست‌هایی تخصصی با حقوقدانان کشور برگزار کرده است.


خانم دکتر سیدفاطمی، از اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز از دیگر مهمانان این نشست بود. وی با تاکید بر اهمیت این جشنواره ورزشی و نقش ویژه سرای احسان در پیشبرد اهداف توانبخشی و بازگشت به جامعه بیماران روان، از ضعف کار تیمی در سطح کلان جامعه درخصوص بیماران روان انتقاد کرد. 

آقای علیرضا طاهری، مدیرعامل مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی‌ـ سرای احسان، در پایان این نشست از اعتماد بالای بهزیستی به سرای احسان در برگزاری این مراسم تشکر کرد و نقش ورزش را در توانبخشی بیماران روان مورد تاکید قرار داد.

در این راستا، وی به نقش نهادهای دولتی، به‌ویژه وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان، در این حوزه اشاره داشت و خواهان مشارکت بیشتر این نهادها درکنار موسسات مردم‌نهاد گردید. آقای طاهری خواستار توجه بیشتر مسئولین به سهم ورزش در درمان بیماران روان شد.


گفتنی است در ساعات پایانی هشتمین دوره جشنواره مسابقات ورزشی مراکز توانبخشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور، کنفرانسی خبری باحضور مسئولین ارشد بهزیستی در محل رقابت‌ها برگزار گردید. در این راستا، داریوش بیات‌نژاد، مدیرکل بهزيستي استان تهران، با اشاره به اینکه مردم کمک خوبی را در بخش حمایت از کودکان بی‌سرپرست، بدسرپرست و زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست دارند، اما در بحث کمک به مراکز نگهداری بیماران روانی گارد می‌گیرند، تصریح کرد انتظار داریم که این فرهنگ نیز در جامعه تغییر کند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: ما به‌دنبال آن هستیم که زمینه بازتوانی مددجویان را فراهم کنیم و بر همین اساس، توجه به مقوله ورزش در مراکز اعصاب و روان مورد توجه مسئولان بهزیستی قرار گرفته است.

بیات‌نژاد در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره مسابقات ورزشی مراکز توانبخشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور بیان کرد: این اقدام خوبی بود که در سال‌های گذشته ازسوی مؤسسه حمایت ازآسیب‌دیدگان اجتاعی‌ـ سرای احسان انجام گرفته و در ادامه نیز سازمان بهزیستی در برگزاری آن مشارکت کرده است.


وی افزود: در این دوره از جشنواره 12 مرکز از استان تهران که ۳۰۰  نفر از بیماران اعصاب و روان را دارند شرکت کردند. ضمن اینکه تلاش می‌شود در آینده سهم حضور بیماران اعصاب و روان استان تهران در این جشنواره افزایش یابد.

حسین نحوی‌نژاد، معاون توانبخشی بهزیستی کشور، نیز در مراسم اختتامیه جشنواره اظهار کرد: نخستین دوره این مسابقات در سال‌های گذشته توسط مرکز نگهداری بیماران مزمن روانی سرای احسان برگزار شد و براساس گزارشات نتایج خوبی را نیز دربر داشته است که به‌همین دلیل تصمیم گرفته شد سازمان بهزیستی نیز در برگزاری این مسابقات مشارکت داشته باشد.

وی گفت: باتوجه به اینکه در بسیاری از گزارشات توسط مسئولان اعلام می‌شود که 27 درصد از شهروندان و مردم دچار اختلالات سلامت هستند، باید به این نکته اشاره شود که این به‌معنای آن نیست که این افراد دچار اختلالات روانی و اسکیزوفرنی هستند؛ چراکه در کشور ما بین یک تا یک‌ونیم درصد از جامعه مبتلا به اسکیزوفرنی هستند.

 

همچنین علیرضا طاهری، مدیرعامل مؤسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی‌ـ سرای احسان در حاشیه هشتمین دوره مسابقات بیماران اعصاب و روان با اشاره به اینکه امروز شاهد حضور ورزشکاران مراکز توانبخشی روانی از ۲۲ استان کشور در مرکز سرای احسان هستیم گفت: ما معتقدیم ورزش یکی از راه‌های‌ مهم برای برگرداندن افراد ناتوان روانی و جسمی به جامعه است.

وی با بیان اینکه دور هم جمع شدن این بیماران فرهنگ گفت‌وگو را برایشان تعریف می‌کند افزود: این تجمع بیان‌کننده این است که آنها بدون اینکه تنشی را برای برگزارکنندگان ایجاد کنند، توانستند از این بخش برای بالابردن اعتمادبه‌نفس و اعلام آمادگی برای پذیرش نقش‌هایی که در اجتماع به آنها محول می‌گردد استفاده کنند.

مدیرعامل مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی با اشاره به اینکه وزارت ورزش صرفاً برای برگزاری یک سری مسابقات ورزشی تاسیس نشده گفت: این وزارتخانه باید به‌عنوان یکی از دستگاه‌های اجرایی مهم برای اقشار مختلف جامعه، به‌ویژه قشر مهمی از جامعه که از لحاظ جمعیتی هم قابل توجه هستند، ارزش قائل شود و این امکانات باید درکنار سایر نهادها قرار بگیرد تا بتواند به بهزیستی شهروندان و بالا بردن نشاط اجتماعی، به‌ویژه در شرایط امروز که افراد هر روز خبرهای منفی زیادی را دریافت می‌کنند، کمک کند.

وی ادامه داد: امروز جای وزارت ورزش هم در مراکز درمانی ما خالی است و هم در این موقعیتی که ما نیاز به حمایت داریم، وزارت ورزش را نمی‌بینیم. مدیرعامل مؤسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی‌ـ ‌سرای احسان همچنین تشریح کرد: در برنامه‌های کشوری سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی بخشی به نقش سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی اختصاص دارد، اما متاسفانه امروز این جایگاه به‌طور عملی وجود ندارد و وقتی به این سازمان‌‌ها مراجعه می‌شود، یا مباحث اقتصادی و یا دغدغه‌های دیگری که در این حوزه دارند را مطرح می‌کنند و از مسئولیت خود شانه خالی می نمایند. وی با بیان اینکه بهزیستی امروز کار بزرگی را انجام داد گفت: امروز بهزیستی شاهد این بود که اگر به بخش‌های غیردولتی اعتماد کند و به آنها مسئولیت دهد، چه‌قدر این مراکز می‌توانند در بهداشت روان جامعه کمک کنند و دیگر نباید این توقع از مراکز باشد که آنها صرفاً یک مرکز نگهداری باشند.


شایان ذکر است در پایان این جشنواره، و درمجموع رقابت‌های گروهی، سرای احسان با 50 امتیاز، در رده نخست قرار گرفت. جامی خراسان با 20 امتیاز رده دوم و فجرامید شهریار با 16 امتیاز جایگاه سوم را به خود اختصاص دادند. همچنین جام اخلاق این رقابت‌ها به تیم  شمیم کوثر ایلام تعلق گرفت.

همچنین نتایج زیر در رشته‌های ورزشی هفت‌گانه این جشنواره به‌دست آمد:


 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.