آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 534
 بازدید امروز : 175
 کل بازدید : 2038980
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10

ورزش و سلامت روان

هفتمین جشنواره ورزشی مراکز نگهداری و توانمند سازی بیماران روان در کشور

سلامت روان مربوط به همة افراد است وتنها مختص کسانی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند، نیست.
هفتمین جشنواره ورزشی مراکز نگهداری بیماران روان، هم زمان با هفته تربیت بدنی، به میزبانی ‌سرای احسان (مرکز نگهداری و توانبخشی بیماران روان) برگزار گردید. این جشنوارة یک روزه، با حضور بیش از400 نفر از بیماران مقیم در 20 مرکز نگهداری بیماران روان کشور، با شعار «بیمار روان، خواهان مطالبات حقوق شهروندی است»، در 26  مهرماه سال‌ جاری و در مجموعه ورزشی دارالشهدای شهرداری منطقة 17 برگزار شد. اهداف برگزاری این جشنواره ورزشی، امید به زندگی، بهبود مهارت‌های اجتماعی بیماران روان و بازگشت به اجتماع اعلام شده بود. شایان ذکر است جشنواره ورزشی سرای احسان با هدف افزایش عملکرد بیماران مبتلا به اختلال روانی مزمن می باشد تا بیماران روان بتوانند با کم‌ترین مداخله تخصصی در محیط انتخابی خود بهترین سطح ارائه عملکرد را داشته باشند. این فرآیند باید توسط متخصصان سلامت روان و با همکاری بیماران، خانواده‌هایشان و جامعه انجام و توسّط مسئولین مربوط حمایت شود؛ چراکه هدف از این امر به حداکثر رساندن توانایی های فردیست.

در این دوره از رقابت‌ها که با استقبال مراکز نگهداری بیماران روان و بسیاری از ورزشکاران، نیکوکاران و نیز هنرمندان و دوست داران ورزش روبه‌رو گردید، ورزشکاران در هفت رشته ورزشی پینگ پونگ، دارت، طناب‌کشی، شطرنج، فوتسال، دوی سرعت و فوتبال دستی باهم به رقابت پرداختند.
در مراسم اختتامیه این جشنواره، علیرضا طاهری، مدیرعامل موسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی، با اشاره به لایحه سلامت روان در کشور گفت: لایحة سلامت روان درحال حاضر، الزام قانونی ندارد و کلیة مطالبات حقوقی بیماران روان در کشور نادیده گرفته می‌شود. وی دراین‌باره اظهار داشت: متأسفانه در بخش ارتقاء و پیشگیری در زمینه سلامت روان، هیچ برنامة جدی در کشور وجود ندارد. در این راستا، میزان شیوع اختلالات روانی در کشور بالاست و تمامی برنامه‌ها نیز تقریباً در حوزة مداخله و درمان متمرکز شده‌اند.
وی همچنین افزود: برگزاری جشنواره ورزشی، نمایش توانمندی بیماران روان و گامی در جهت اعتلای حقوق شهروندی است و ما خواستار توجه مسئولین، به‌ویژه رئیس‌جمهور محترم، به بیماران روان محروم در کشور هستیم.
در مراسم اختتامیه، به ورزشکاران برتر که توسط داوران انتخاب شده بودند، تندیس جشنواره و هدایایی ویژه تقدیم شد. به گفتة داوران، باتوجه به عملکرد مناسب ورزشکاران در فراگیری تکنیک‌های ورزشی و افزایش تمرکز و همچنین حضور موثر مراکز درمانی و نگهداری در حوزه روان، بیماران با توانایی بهتری در این دوره از مسابقات شرکت کردند و رقابت ها بسیار نفس گیر و حرفه ای تر به نظر می‌رسید که این امر، باعث ایجاد شور و اشتیاق ویژه ای در بین تماشاگران شده بود.


پس از طی یک روز خوب و به یادماندنی، نتایج هفتمین جشنواره ورزشی مراکز اعصاب و روان کشور، به شرح زیر اعلام گردید:
تیم اول گروهی: سرای احسان
تیم دوم گروهی: مهرآفرینان روزبه
تیم سوم گروهی: توانبخشی نیایش
تیم اول گروهی بانوان: بانوان سرای احسان الف
تیم اخلاق: توانبخشی نیکان

مهندس رامین رضایی، مدیرکل دفتر توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور؛ محمدرضا اسدی، معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران؛ دکتر علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر؛ دکتر فاضل‌نژاد، ریاست بهزیســتی شهــرستان ری؛ و مهنــدس عابــدی، معاون توانبخشی بهزیستی ری، از میهمانان ویژة جشنواره بودند. همچنین، خانواده بزرگ تکواندوی کشور، همانند دوره‌های قبل و با حضور پیشکسوتان این رشته، استاد کولجی، استاد ملکی و سرکار خانم تاجیک به‌همراه گروه بدل‌کاران خیبر حضور داشتند. مهندس بیگدلی و سرکار خانم رمضانعلی، مدیران تربیت بدنی شهرداری منطقه 17؛ آقایان عسگری و کامجو، از سازمان ورزش شهرداری تهران؛ حجت‌الاسلام و المسلمین مطلّبی، امام جماعت مسجد ابوذر و حجت‌الاسلام والمسلمین ربیعی، مسئول موسسه فرهنگی منتظران نور قم؛ دکتر رمضانعلی، مدیر سازمــان توســعه و اقتصـاد شرکت ساماندهی مشاغل تهران؛ آقای امیرآبادی، بازیکن پیشکسوت تیم استقلال تهران نیز از دیگر شرکت کنندگان این جشنواره بودند.
گفتنی است آقایان دیلمی و فارسی از شرکت گلدیران، سرکار خانم شکیب‌نیا، سرکار خانم افخمی، سرکار خانم تاجیک، سرکارخانم بهادری، آقای شاهوار و آقای عطاران نیز، از حامیان این جشنواره بودند.


در حاشیة این جشنواره ورزشی یک روزه، 20 مرکز نگهداری بیماران روان، درخصوص مطالبات حقوق شهروندی تاکید و شرکت‌کنندگان با امضاء بیانیه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، مطالبات خود را در زمینه حقوق شهروندی بیماران مطرح نمودند.

 

جای خالی ورزشکاران مبتلا به اختلالات روانی
در پارالمپیک

سرای احسان در هفت دوره از جشنواره‌های ورزشی، همواره تلاش کرده است با هدف ارتقاء سلامت روان، ارتباط مؤثرتری را با ورزش و توانبخشی بیماران روان ایجاد نماید. در واقع، نمایش توانمندی بیماران روان در عرصۀ ورزش، جای خالی ورزشکاران مبتلا به اختلالات روان را بیش از بیش نمایان می‌سازد. بازتوانی روانی- اجتماعی، فرآیندی است که در آن فرصت برای افرادی که به واسطه اختلال روانی، دچار معلولیت و نقصان شده اند فراهم می‌آید تا به سطح مناسبی از عملکرد مستقل در اجتماع دست یابند. حضور پررنگ ورزشکاران با معلولیت های روانی در عرصه های ورزشی، می تواند سرآغاز یک اتفاق ارزشمند در جامعه کنونی باشد. بیمارانی که به هر دلیلی، به واسطه بیماری‌ِشان از جامعه طرد شده اند، نیاز به دیده و مطرح شدن دارند.
اما سوال اینجاست که چرا جایگاه مشخصی در کشور و یا در دنیا، برای بیماران روان، در عرصه ورزش وجود ندارد؟ آیا بیماران روانی تحت درمان، باید به حکم بیماریِ‌شان از تمام عرصه های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و ... محروم مانده و طرد شوند؟
با نگاه خیرخواهانه در هر جامعه ای، می توان یک معلول را به همگان نشان داد. چگونه است که افتخار می کنیم که از سالمندِمان نگهداری می کنیم و یا در بوق و کرنا می کنیم که ما بیماری سرطان را ریشه‌کن خواهیم کرد و دلسوز و حامی‌ آنها هستیم. مسابقات پارالمپیک برای معلولین برگزار می‌کنیم، تا به آنها امید به زندگی دهیم. اما آیا یک بیمار روان هم می تواند در جامعة خیرخواهانه، جایی برای حضور و دیده شدن داشته باشد؟
سرای احسان، حدود بیست سال است که در عرصه نگهداری و توانمندسازی بیماران روان، فعالیت می کند. این مرکز، توانسته با آموزش های علمی و عملی، بیمار روان را توانمند سازد و توانمندی این بیماران را در هفت دوره ورزشی به نمایش بگذارد. از ابتدای فعالیت مجموعه، ورزش نیز به عنوان بخشی از برنامۀ بازتوانی بیماران، درنظر گرفته شد و با تأثیرات شگرفش در ارتقاء سلامت توانخواهان خویش، به یکی از اصلی ترین روش های توانبخشی بیماران تبدیل شده است. انجام فعالیت های ورزشی و علمی، از هشت سال قبل، در دستورکار این مرکز قرار گرفت که تأثیرات آن نیز، در هفت دوره جشنواره ورزشی به وضوح قابل مشاهده است.
به نظر می رسد جای بیماران روانی مزمن، در عرصة ورزش بسیار خالی است و می‌بایست با حمایت مادی و معنوی، از ورزشکاران این حوزه حمایت گردد. تشکیل کمیته ورزشی بیماران اعصاب و روان، در جهت برگزاری مسابقات استانی و کشوری،  لیگ حرفه ای و ارائه پیشنهاد برگزاری مسابقات جهانی بیماران روان، از جمله مواردی است که باید بدان پرداخته شود. 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.