آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 560
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 1999007
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11

نیم نگاهی بر لایحة سلامت روان

سومین نشست تخصصی  "بررسی لایحة سلامت روان" در سرای احسان

سومین نشست تخصصی بررسی لایحه سلامت روان، با عنوان «نیم‌نگاهی بر لایحه سلامت روان»، 18 مهرماه مصادف با 10 اکتبر و روز جهانی سلامت روان، در محل سرای احسان برگزار شد. این نشست، با حضور جامعه علمی و نیکوکاران، در سالن همایش‌های سرای احسان و با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی و بهزیستی استان تهران برگزار گردید.

 


علیرضا طاهری: متاسفانه در بخش ارتقاء و پیشگیری درزمینه سلامت روان، هیچ گونه برنامه جدی در کشور وجود ندارد. در این راستا، میزان شیوع اختلالات روانی در کشور بالاست و تقریباً تمامی برنامه‌ها در حوزه مداخله و درمان متمرکز شده‌اند. آموزش سلامت روان، در آموزش‌های رسمی مدارس و آموزش‌های غیررسمی خانواده، به افراد ارائه نمی‌شود. ازسویی دیگر، نحوۀ مقابله با استرس را نیز به فرزندانمان آموزش نمی‌دهیم.

علیرضا طاهری، مدیرعامل موسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی سرای احسان، نخستین سخنران این نشست بود. او ضمن تقدیر و تشکر از حضور جامعه علمی و انجمن مددکاران اجتماعی در این نشست گفت: «بسیار خرسندیم که در روز جهانی سلامت روان، در سرای احسان توانستیم گردهم آمده و درخصوص لایحة سلامت روان به بحث و گفتگو بپردازیم.» وی عصر حاضر را، عصر افسردگی و استرس خواند و گفت: «عصر حاضر، عصر پارادوکس هاست که تحت عنوان حقوق انسان ها، ظلم مضاعفی به افراد متعدد صورت می‌گیرد. در دوره ای که بحث هویت مطرح است، شاهد بحران های هویتی، همراه با نگرانی های متعددی درخصوص سلامت انسان ها  هستیم.»
مدیرعامل موسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی همچنین اظهار داشت: «انسان هایی که دغدغة انسانیت و کرامت انسانی را دارند، دور هم جمع می شوند تا آنچه را که باید، برای سلامت انسان ها رخ دهد، به آن پرداخته و توجه نمایند. در این میان افرادی هستند که در حوزه سلامت روان آسیب دیده اند... متأسفانه آمارها، حاکی از فاصله بسیار، بین این اشخاص با جامعه و خانواده است. سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که چگونه باید آموزش درون خانواده و اجتماع رخ دهد تا از نگرانی های موجود کاسته شود و به سمت جامعه‌ای سالم و عاری از خشونت حرکت کنیم. به نظر می‌رسد درخصوص تأثیر گذاری در حوزة آموزش و حوزة اجتماعی باید کارکردی را برای سازمان های غیردولتی تعریف کرد که متأسفانه با این خلأ روبه‌رو هستیم.»
علیرضا طاهری در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: «سرای احسان به همت خیرین و فعالان اجتماعی تشکیل شده تا اعلام کند هنگامی که به  انسان ها توجه و به حقوقشان احترام گذاشته شود، می توانند درکنار سایر مردم زندگی کنند. امروز با افتخار می‌گویم که حدود 14 هزار نفر از افرادی که دچار بیماری بودند و به اشکال مختلف به این سامان‌سرا آمدند، مجدداً به اجتماع برگشته اند. درحال حاضر آنها یا درکنار خانواده و یا به شکلی دیگر، مسئولیت هایی را پذیرفته اند و در اجتماع زندگی می‌کنند. با افتخار اعلام می‌کنم که برای بیماران روان، خانة امن و گروهی تأسیس کردیم و آنها امروز درکنار هم زندگی می‌کنند. ضمن اینکه شغل شرافتمندی برایشان نیز تعریف شده که از همان محل، امرار معاش می‌کنند. افتخار  می‌کنم که بگویم، بیمار روان، سفرهای تفریحی و زیارتی را بدون هیچ‌گونه آسیبی طی می‌کند؛ بیمار روان، وقتی کاری به او سپرده می شود و متعاقباً از او حمایت می شود، وظیفه‌اش را به‌درستی و با کم‌ترین خطا انجام می‌دهد. ما معتقدیم بیمار روان نباید در مراکزِ نگهداری درمان شود، بلکه باید در دل جامعه و درکنار خانواده، مراحل درمان و توانبخشی خود را سپری کند.»
وی همچنین با اشاره به حقوق شهروندی و آسیب‌های اجتماعی، درخصوص لایحه سلامت روان گفت: «متاسفانه در بخش ارتقاء و پیشگیری درزمینه سلامت روان، هیچ گونه برنامه جدی در کشور وجود ندارد. در این راستا، میزان شیوع اختلالات روانی در کشور بالاست و تقریباً تمامی برنامه‌ها در حوزه مداخله و درمان متمرکز شده‌اند. آموزش سلامت روان، در آموزش‌های رسمی مدارس و آموزش‌های غیررسمی خانواده، به افراد ارائه نمی‌شود. ازسویی دیگر، نحوۀ مقابله با استرس را نیز به فرزندانمان آموزش نمی‌دهیم. این درحالی است که در کشورهای پیشرفته، این مهارت‌ها آموزش داده شده و به همین دلیل است که آنها در سطح پیشگیری و ارتقاء سلامت روان، به‌صورت موفق‌تری عمل می‌کنند.»

 

 

دکتر موسوی چلک: الزامات قانونی در لایحة سلامت روان تعریف نشده است. هر کجا سلامت همه‌جانبه باشد، خروجی آن امنیت، آرامش و ارتقاء سلامت روان در جامعه خواهد بود.لایحة سلامت روان در سطح یک مستلزم  اطلاع‌رسانی، مراحل درمان و توانبخشی بوده و نیاز به بازنگری مجدد دارد. امروزه در جوامع به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، سازمان آموزش و پرورش، نقش موثر و مهمّی ایفا می‌نماید.

دکتر موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی، دیگر سخنران این نشست بود. وی در این راستا اظهار داشت: «ما باید در عرصة سلامت روان مطالبه‌گر باشیم. سلامت به معنای عام، به‌عنوان مطالبه بوده و دغدغه همة کسانی است که در عرصه سیاست‌گذاری بوده اند و این امر باید نهادینه شود، اما مطالبه‌گری ما در بخش اجتماعی، بسیار ضعیف است و چون مطالبه‌گر نیستیم، این موضوع به تأخیر می‌افتد.»
موسوی چلک در ادامه خاطرنشان کرد: «الزامات قانونی در لایحة سلامت روان تعریف نشده است. هر کجا سلامت همه‌جانبه باشد، خروجی آن امنیت، آرامش و ارتقاء سلامت روان در جامعه خواهد بود. لایحة سلامت روان در سطح یک مستلزم اطلاع‌رسانی، مراحل درمان و توانبخشی بوده و نیاز به بازنگری مجدد دارد. براین اساس باید در بحث پیگیری و ارتقاء سطح یک تلاش گردد تا جایگاه روانشناسان و مددکاران، اصحاب رسانه و کارشناسانِ حوزه سلامت روان مشخص‌تر شود. امروزه در جوامع به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، سازمان آموزش و پرورش، نقش موثر و مهمی ایفا می‌نماید و آموزش و پرورش مقتدر می‌تواند موثر و پررنگ باشد. در بحث توّلی‌گری، متولی امر باید به تناسب، در لایحه سلامت روان مشخص و از همه ظرفیت‌ها استفاده شود. امروزه در کشورهای توسعه‌‌یافته، تنها به سلامت جسم توجه ندارند، بلکه در راستای ارتقای کیفیت زندگی بهتر تلاش می‌شود. متاسفانه در لایحه پیشنهادی، از اختلال روانی تعریف مشخصی عنوان نشده است و ما بر این باوریم که دراین‌باره، باید شفاف‌سازی صورت پذیرد تا دچار برداشت سلیقه‌ای در لایحه نشویم.» وی با اشاره به لزوم تعریف جایگاه روانشناسان و روانپزشکان در لایحه سلامت روان، اظهار داشت: « جایگاه مددکاران اجتماعی در لایحه نیز باید دیده شود که متاسفانه به آن پرداخته نشده است.»
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در ادامه گفت: «فراموش نکنیم که سبک زندگی، تغییر ساختار خانواده، گسترش تکنولوژی و فضای مجازی، ارتباطات عاطفی و اجتماعی و استرس هایی که زندگی امروز و مشکلات اقتصادی بر ما وارد می‌کند، همچنین در خود فرورفتن افراد، همه از  نشانه هایی است که می تواند در خصوص رشد آمار شیوع اختلالات روانی، هشداردهنده باشد.»

 

 

دکتر سادات فضلی: جای بسی خوشحالی است که سرای احسان، اقدام به کوچک‌سازی بخش‌های نگهداری، با استفاده از کمک‌های خیرین نموده است. توجه به توسعه مراکز نیمه راهی برای بیماران با سطح بهبود بهتر، از دیگر مباحث قابل پیگیری در سازمان بهزیستی است.

دکتر سادات فضلی، رئیس گروه مراکز مراقبتی بیماران روانی بهزیستی کشور، سخنران دیگر این نشست بود. وی در سخنان خود اظهار داشت: «بیماران مجهول‌الهویه و فاقد سرپرست مؤثر، یکی دیگر از چالش‌های بزرگ، بر سر راه توانمندسازی، با هدف بازگشت به خانواده می‌باشند. بیماران گاهی دارای خانواده هستند، ولی وضعیت آشفته خانواده، ازنظر عاطفی و معیشتی، سدی جهت ترخیص بیمار به حساب می آید. بیماران روانی مزمن، به‌شدت نیازمند یک تیم درمانی متشکل از روانشناس، روانپزشک، مددکار، پزشک و کاردرمان‌گر هستند. درواقع هیچ‌کدام به‌تنهایی نمی‌توانند به بیمار کمک کنند. خوشبختانه، با درایت و پیگیری مسئولین سازمان بهزیستی، نظارت بر تیم‌های تخصصی شاغل در مراکز و عملکرد آنها در سطح کشور قابل رویت است و به‌طور متناوب، آموزش‌های علمی لازم به ناظرین و مراقبین مراکز، جهت ارتقاء سطح کیفی خدمات ارائه می‌شود.»
دکتر سادات فضلی افزود: «این بیماران، در مرحله مزمن بیماری، به توانبخشی روانی، خانوادگی و اجتماعی درکنار سایر حمایت‌های روانپزشکی نیاز دارند.» وی همچنین اظهار کرد: «در بحث مجهول الهویه‌ها، سرای احسان بسیار فعال و بازوی توانمند سازمان می‌باشد. این درحالی است که دارو و درمان این بیماران بسیار هزینه‌بر است و از دیگر چالش‌های موجود است. این موضوع همواره در بهزیستی به‌شدت مورد توجه، گفتگو و پیگیری ازسوی ارگان‌های ذیربط می‌باشد. درحال حاضر، سن ابتلا به اختلالات روانی شدید، 15 سال  اعلام شده است که این مطلب  در بازنگری دستورالعمل‌های عمومی و تخصصی سازمان بهزیستی لحاظ شده است.»
رئیس گروه مراکز مراقبتی بیماران روانی بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: «بیماران مزمن روانی سالمند و دارای معلولیت‌های جسمی و حرکتی نیز نیازمند تعریف بسته‌های توانبخشی و حمایتی هستند و مسئولین توانبخشی سازمان در کمیته و کارگروه‌های تخصصی و کارشناسی، به‌دنبال شناسایی مشکلات این دسته از افراد و ارائه راهکار لازم و متناسب در خصوص آنها هستند.» وی در ادامه گفت: «توجه به برنامه‌های خانواده محور و حفظ حریم بیماران و کوچک سازی بخش‌های نگهداری با رویکردهای علمی و نوین، یک اتفاق بسیار زیبا و موثر است. جای بسی خوشحالی است که سرای احسان، اقدام به کوچک‌سازی بخش‌های نگهداری، با استفاده از کمک‌های خیرین نموده است. این موضوع به ارتقاء کیفی خدمات، کمک شایانی می‌نماید. توجه به توسعه مراکز نیمه راهی برای بیماران با سطح بهبود بهتر، از دیگر مباحث قابل پیگیری در سازمان بهزیستی است.»
خانم دکتر فضلی اظهار کرد: «توجه ما به بیمار روانی مزمن، توجه به بحث توانمندسازی، ایجاد ارتباط با خانواده و اجتماع و برگشت به آنها و طراحی ساختار ایجاد زندگی مستقل و خودکفا می‌باشد». وی ضمن تشکر از سرای احسان به جهت بالا بودن عملکرد کمی وکیفی، از این مرکز به عنوان مرکزی بزرگ یاد کرد.


 

دکتر فرهاد رمضانی نژاد: یافته‌های طرح پیمایش سلامت روان حکایت از آن داشت که 36 درصد افراد 64-15 ساله کشور در 12 ماه منتهی به پیمایش، دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی بودند. این آمار، گویای شیوع 20 درصدی اختلالات روانی در مردان و 26 درصدی در زنان است.
این درحالی است که امروزه یک سوم (32 درصد) از افراد بزرگسال جامعه (64-15 سال)، به‌دلیل وجود مشکلات روانی، نیاز به مراجعه به متخصصان امر دارند.

دکتر فرهاد رمضانی نژاد، مدیر مرکز نگهداری و توانمندسازی بیماران روان سرای احسان گفت: «طرح پیمایش سلامت روان، در سال‌های 90-89، توسط دکتر آفرین رحیمی و گروه ایشان، با همکاری دفتر سلامت روانی ـ اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ مرکز ملی مطالعات اعتیاد؛ مرکز تحقیقات روانپزشکی و روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ مرکز تحقیقات بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ انستیتو روانپزشکی ایران؛ و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سطح کشور اجرا شد. یافته‌های این پیمایش حکایت از آن داشت که 36 درصد افراد 64-15 ساله کشور در 12 ماه منتهی به پیمایش، دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی بودند. این آمار، گویای شیوع 20 درصدی اختلالات روانی در مردان و 26 درصدی در زنان است.
این درحالی است که امروزه یک سوم (32 درصد) از افراد بزرگسال جامعه (15-64سال)، به‌دلیل وجود مشکلات روانی، ازجمله مشکلات روانپزشکی، زناشویی، مشاوره تحصیلی و ازدواج، نیاز به مراجعه به متخصصان امر دارند.»
وی همچنین با هدف نمایش توانمندی بیماران روانی مزمن، با اشاره به خانه‌های نیمه راهی در سرای احسان گفت: «ما توانستیم تعداد محدودی از بیماران مقیم در سرای احسان را در خانه‌های حمایتی در شهر و در داخل سرای احسان اسکان دهیم.»
در پایان این نشست حجت‌الاسلام موسوی، امام جمعه باقرشهر گفت: «خوشحالم که توانسته‌ام در جمعی قرار گیرم که متولّی نگهداری محروم‌ترین قشر آسیب‌دیده اجتماع است. جای بسی خرسندی است که توجه ویژه‌ای در این موضوع وجود دارد.» امام جمعه باقرشهر افزود: «آستانه تحمل و صبر مردم، باید بیشتر شود و باتوجه به جایگاه ویژه اخلاق در اسلام، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این راستا، تربیت اخلاقی و رفتاری جامعه، می‌تواند زمینه‌ساز بالندگی و رشد فردی و اجتماعی فرد باشد.»

 


حجت‌الاسلام موسوی: آستانه تحمل و صبر مردم، باید بیشتر شود و باتوجه به جایگاه ویژه اخلاق در اسلام، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تربیت اخلاقی و رفتاری جامعه، می‌تواند زمینه‌ساز بالندگی و رشد فردی و اجتماعی فرد باشد.

در پایان این نشست حجت‌الاسلام موسوی، امام جمعه باقرشهر گفت: «خوشحالم که توانسته‌ام در جمعی قرار گیرم که متولّی نگهداری محروم‌ترین قشر آسیب‌دیده اجتماع است. جای بسی خرسندی است که توجه ویژه‌ای در این موضوع وجود دارد.» امام جمعه باقرشهر افزود: «آستانه تحمل و صبر مردم، باید بیشتر شود و باتوجه به جایگاه ویژه اخلاق در اسلام، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این راستا، تربیت اخلاقی و رفتاری جامعه، می‌تواند زمینه‌ساز بالندگی و رشد فردی و اجتماعی فرد باشد.»
***
در پایان برنامه با اهدای لوح تقدیر، از سخنرانان و گروه دندانپزشکان که ماه هاست به‌‌صورت داوطلبانه درحال درمان مشکلات دهان و دندان بیماران سرای احسان هستند،  تقدیر و تشکر به‌عمل آمد.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.