آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1111
 بازدید امروز : 223
 کل بازدید : 1771381
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15

مصاحبه رئیس هیئت مدیره موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

سرای احسان نمونه ای از خیر اجتماعی است

 

مشوق اصلی اش در انجام کار خیر نشأت گرفته از رفتار مرحوم پدر گرآن قدرشان آقای حاج عباسعلی، همراه با تربیت دائی مهربان شهید حاج جواد سرحدی از شهدای مظلوم هفتم تیر و الگو پذیری موفق از برادر شهیدش پرویز ستاری از شهدای سرافراز انقلاب فرهنگی بود.

سعید ستاری از کودکی آموخته بود هر روزحداقل یک کار خوب انجام دهد تا شبیه آنان شود. با تفکر نوعدوستی وارد اجتماع شد تا همه را دوست بدارد و نیازمندان را حمایت کند. در جوانی ازدواج نمود و از آن پس با همراهی و تحمل سختی های این کار به وسیله همسرش در راه نیکوکاری اهداف بلندتری را دنبال کرد. حضور مؤثر وی در عرصه های خدمت رسانی و تلاش های خالصانه اش موجب شد تا فاصله ایجاد شده بین کمیتۀ امداد و جمع خیرین برطرف گردد. خیرین معتقد بودند او جوان خوش فکری است که هم تعهد دارد و هم تدیّن، لذا اعتماد متقابل و احترام متقابل در جمع صمیمی آنها شکل گرفت. ستاری با درآیت و برنامه ریزی در ابتدا به عنوان مددکار اجتماعی یاریگر محرومین در موسسات خیریه و کمیتۀ امداد شد و تلاش های شبانه روزی او حاکی از سالیان متوالی از مدیریت مؤثرش در کمیتۀ امداد استان تهران، این نهاد مقدس می باشد. قابلیت های وی در توسعه معاونت مشارکت های مردمی کمیتۀ امداد زبانزد همه همکاران صدیقش و همچنین خیرین در کمیتۀ امداد می باشد.

از افتخارات ستاری درک محضر استاد مرحوم حاج حبیب اله شفیق، حاج حبیب اله عسگر اولاٌدی و حاج ابوالفضل حیدری است که این بزرگواران نیز علاوه بر مسئولیت های خطیری که داشتند از خیرین و نیکوکاران پیشکسوت جامعۀ اسلامی به شمار می روند. او موفق شد تحت مسئولیت جناب حاج مهدی استادی، سید رضا نیری و آقای انواری خدمات قابل توجه ای را از خود به یادگار بگذارد. در کارنامه ایشان تأسیس تعداد قابل توجه ای بنیاد خیریه دیده می شود از جمله: مؤسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی (سرای احسان) و به راستی می توان او را تحت عنوان یاریگر نظام اجتماعی یاد نمود.

ستاری سال هاست که عضویت هیأت امنای این مجموعه را داراست و در نشست سالیانه پاییز 1395 بنا به دعوت و اصرار اعضا و ضرورت توسعه مؤسسه، مسئولیت هیأت مدیره را پذیرا شد تا با همکاری سایر اعضا و همکاران موسسه از تجربیات مفیدشان بهره مند گردیم.

فرصتی به دست آمد تا نشستی کوتاه با وی داشته باشیم.

نامه احسان: ضمن تبریک به ایشان درخواست می کنیم تا با معرفی خودشان گفتگو را آغاز کنند.

آقای ستاری: باسلام و احترام محضر نیک اندیشان خیر و تمامی خدمتگزاران و دلسوزان عرصه های خدمت رسانی  به ویژه همکاران خوبم در مؤسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی و کلیه کسانی  که به صورت شبانه روزی در سرای احسان به 500 نفر بیمار دچار اختلالات روحی و روانی خدمت رسانی می کنند و تقدیر از پدر معنوی سرای احسان جناب آقای باباخانی که در چهار سال گذشته مجاهدت ها و تلاش های شبانه روزی اش موجب ارتقاء سطح این مجموعه گردید.

اینجانب سعید ستاری متولد 1342، متأهل با تحصیلات در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی و کارشناس ارشد مدیریت می باشم. به دنبال 35 سال فعالیت شبانه روزی در عرصۀ حمایتی در مجموعه کمیتۀ امداد امام خمینی(ره) به عنوان یک مددکار اجتماعی و با مسئولیت مددکار، معاون فرهنگی، پژوهش و برنامه ریزی، معاون حمایت و مدیرکل استان تهران طی 27 سال و 8 سال نیز با سمت معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیتۀ امام خمینی (ره)، وظایف و تکالیف خود را درحداقل ممکن و با تلاشی همه جانبه در جبهۀ مقابله با فقر نسبت به هم نوعان و نیازمندان ایفاء نموده ام و اینک و در ادامه 35 سال سابقۀ فعالیت و همکاری با مؤسسات در دوران بازنشستگی خود نیز در کنار عزیزان در صدد خدمات داوطلبانه به هموطنان گرامی در عرصۀ اجتماعی حاضر هستم.

نامه احسان: چه ضرورتی برای ایجاد این مؤسسه خیریه وجود داشت؟

آقای ستاری: همان گونه که عرض شد در طول خدمت 35 ساله، در کنار مؤسسات خیریه و به صورت داوطلبانه و در جهت تأسیس، راه اندازی و تقویت فعالیت های آنان، همراه با اعتقاد تلاش کرده ام و در این راستا، با توجه به اهمیت عرصه های مختلف اجتماعی و انجام حمایت های لازم از گروه ها و افراد آسیب دیده، از همان ابتدای شکل گیری مؤسسه به عنوان یک نیاز مهم برای کلان شهر تهران در نظر بگیرم و تاکنون به عنوان عضوی از اعضای مجموعه هر آنچه که شایسته اقدام و فعالیت بوده است برای حصول به اهداف عالیه این مؤسسه و تحقق برنامه های آن انجام داده ام. در جامعه فعلی وجود و فعالیت مؤسساتی مانند این مجموعه کاملاً محرز و ثابت شده است؛ زیرا ایفای نقش ساماندهی در آسیب های اجتماعی چنان پیچیده و تخصصی است که می بایست، مجموعه به عنوان مؤسسه مادر تخصصی در جذب امکانات و ایجاد فضای همکاری های داخلی و بین المللی ایفای نقش نماید.

نامه احسان: مهمترین فعالیت های مؤسسه خیریه چیست؟

آقای ستاری: گزارشات مستند مؤسسه، حاکی از عملکرد قابل ملاحظه و مؤثر آن طی 18 سال گذشته
دارد که با مطالعۀ آن به عمق اقدامات گسترده اش پی خواهیم برد، لکن از مهمترین فعالیت ها می توان به ساماندهی بیش از 14 هزار فرد آسیب دیده، ارائه الگوی موفق ساماندهی، ارائه رفرنس و مرجع درمان بیماری های روانی مزمن، تدوین برنامه های جامع برای درمان بیماران در منزل و با مدیریت مؤسسه به عنوان برنامه های آتی اشاره کرد.

نامه احسان: فکر می کنید این مؤسسه به کدامیک از نیازهای اجتماعی جامعه پاسخ می دهد؟

آقای ستاری: موضوع حمایت های اجتماعی و ساماندهی افراد بی خانمان در دوره گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن همراه با پیشرفت از اهم مسایلی است که مؤسسه می بایست به عنوان یک وظیفه اجتماعی بدان بپردازد و مرجع اصلی، این نیاز جامعه را لحاظ قرار داده و برای آن برنامۀ کاملی را ارائه نماید.

نامه احسان: سرای احسان بنابه چه ضرورتی ایجاد شد؟

آقای ستاری: هر آنچه که موجب شکل گیری سرای احسان گردید، دارای اهمیت خاصی نیست. مهم این است در شرایط کنونی سرای احسان چه نقشی را می بایست در فعل و انفعالات جامعه در شرائط کنونی ایفاء نموده و آمادگی لازم برای مساعدت به گروه های مختلف را به صورت برجسته و مؤثر داشته باشد.

نامه احسان: فکر می کنید سرای احسان می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه در راستای حمایت و نگهداری از بیماران روانی باشد؟

آقای ستاری: بهر حال وجود ده ها هزار بیمار روانی مزمن در جامعه و انواع بیماری های ناشناخته روحی و رفتاری موجود در میان اقشار جامعه به ویژه نقاط دوردست و محروم استان های مرزی، انگیزه انجام فعالیت های گسترده در ایجاد مراکز مشابه را می نماید. قطعاً وجود یک سرای احسان، مکفی این نیاز حتی در تهران نیست، در حالی که گسترش تعداد بیماران روانی و مشکلات ناشی از آنها و کلیه عوامل مؤثر در بروز این ناهنجاری ها، نیاز جامعه را جهت توسعه فیزیکی و محتوایی مراکزی مانند سرای احسان همراه با الگوپذیری از این مجموعه و تجمیع و ارتقاء سطح خدمات مؤسسات مشابه برای سال های آتی را اقتضاء می نماید.

نامه احسان: برنامه های آینده مؤسسه چیست؟

آقای ستاری: در این دوره از فعالیت های مؤسسه در نظر داریم تا با همکاری و یاری همکاران و سایر دست اندرکاران، برنامه های ساختاری مؤسسه را با توجه به بیانیه ماموریت و تدوین برنامه ریزی استراتژیک، خدمات حمایتی و توانبخشی سرای احسان  ارتقاء بخشیم؛ لذا ضرورت دارد با افزایش جلب مشارکت های عمومی و مردمی عواید حاصل از آن را تبدیل به خدمات حمایتی و درمانی برای بیماران روانی ساکن در سرای احسان و همچنین آن دسته از بیمارانی که در خارج از سرا به سر می برند، صرف نمائیم که این مهم، مستلزم داشتن برنامه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. باید اضافه کنم بهینه سازی نیروی انسانی و بهره مندی از کارشناسان کارآمد در حوزه حمایتی و پژوهشی نیز در این دوره مدّ نظر مجموعه قرار خواهد گرفت.

نامه احسان: چه انتظاری از سازمان های و نهادهای اجتماعی و حضور خیرین در سرای احسان دارید؟

آقای ستاری: خیرین سرمایه های اصلی جامعه و دارای جایگاه رفیعی هستند که حسب وظیفه شرعی اجتماعی می بایست دراین عرصه حضور جدی داشته، ضمناً تلاش در جهت آشنایی مردم جامعه با سرای احسان، امکاناتی را برای حضور عامۀ مردم، در خصوص جذب منابع خُرد مردم، ایجاد ساختاری مؤثر برای حضور مردم و سپردن امور به آنان فراهم نمائیم. قدرت و توان مردم به گونه ای است که اگر به درستی در فضای کار قرار گیرند از نهادها و سازمان های متولی بهتر و قوی تر عمل می نمایند؛ لذا معتقدم جایگاه سازمان ها و نهادها نیز در منشور مشارکت های مردمی مؤسسه می بایست مشاهده و لحاظ گردد.

خادمین سرای احسان فرصت را مغتنم شمرده توفیق روز افزون ایشان و اعضای جدید هیأت مدیره را از خداوند متعال مسئلت می نماید.

 

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.