آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2645
 بازدید امروز : 222
 کل بازدید : 1771380
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15

شایعترین بیماری های روانی

شایعترین بیماریهای روانی کشور و عوامل مؤثر در بروز آنها ، علت تفاوت آمار و ارقام بیماریهای روانی در کشور ، نحوه اجرای طرح مشاوره و درمان اعتیاد و مشکلات و کمبودهای بیمارستان روزبه در زمینه بودجه و نیروی انسانی در گفت و گوی اختصاصی کیهان با دکتر همایون امینی رئیس ، بیژن بختیاری مدیر و دکتر آذرخش مکری سرپرست بخش درمان اعتیاد و بیمارستان مذکور مورد بررسی قرار گرفت .

متن خلاصه شده این گفت و گو به شرح زیر از نظر خوانندگان عزیز می گذرد .

  • در مورد آمار و ارقام بیماریهای روانی در کشور اختلاف نظر وجود دارد . آیا تاکنون تحقیقی در این زمینه در کشور انجام شده است ؟ در صورت پاسخ مثبت نتایج آن چه بوده است ؟

اختلاف آمار عمدتاً بدلیل اختلاف در روش پژوهش و ابزار مورد استفاده می باشد که امری طبیعی است . جامعترین تحقیقاتی که شده مطالعه جناب آقای دکتر نوربالا و همکاران و همچنین جناب آقای دکتر محمدی و همکاران می باشد .

بر اساس مطالعه آقای دکتر نوربالا و همکاران در سال 78 ، 21 درصد افراد از نوعی اختلال روانی (شدید یا خفیف) رنج می برند ولی براساس مطالعه آقای دکتر محمدی و همکاران در سال 1380 ، 87/10 درصد افراد از اختلالات روانپزشکی رنج می برند .

  • شایعترین بیماریهای روانی در کشور کدامند و چه عواملی در بروز آنها مؤثرند؟

براساس مطالعه آقای دکتر نوربالا و همکاران در سال 1378 شایعترین اختلالات روانی عبارت بودند از اختلالات افسردگی و اضطراب و براساس مطالعه آقای دکتر محمدی و همکاران در سال 1380 نیز شایعترین اختلالات به ترتیب عبارت بودند از اختلالات اضطرابی و سپس اختلالات خلقی عوامل مختلفی در بروز این اختلالات مؤثرند که می توان از وجود آسیب پذیری ژنتیک به همراه استرسهای روانی و اجتماعی نام برد .

  • در مورد ظرفیت ، ضریب اشغال تخت ، زمان انتظار پذیرش بیماران ، طرخهای توسعه و برنامههای آینده بیمارستان روزبه توضیح دهید؟

بیمارستان دارای 165 تخت مصوب می باشد که همین تعداد تخت فعال می باشد ضریب اشغال تخت بیمارستان بالای 90% می باشد مگر در زمانهایی که بعلت فرسودگی ساختمانهای بیمارستانمجبور به انجام تعمیرات باشیم که اشغال تخت به 75-70 درصد می رسد. درحال حاضر فردی خیر جهت ساخت بخش روان پزشکی نوجوانان دختر اعلام آمادگی نموده است . همچنین جهت ایجاد درمانگاه و بخش اورژانس وکلاس درس دستیاران طراحی ساختمان انجام شده و فرد خیری نیز مقداری از هزینه ساخت را تأمین نموده است که برای گرفتن مجوز و پروانه ساخت با شهرداری مکاتبه شده و منتظر جواب شهرداری جهت احداث بخش های جدید می باشیم . زمان انتظار پذیرش بیماران باتوجه به محدود بودن تعداد تخت و زمان زیاد بستری بیماران مدت انتظار بیماران قدری زیاد می باشد . ولی بیماران اورژانس حتی الامکان در بخش تحت نظر بستری و کنترل می شوند .

  • بیمارستان روزبه در زمینه بودجه ، نیروی انسانی ، فضا و تجهیزات با چه کمبودهایی مواجه است ؟

الف) اعتبارات مالی: درآمد ماهانه بیمارستان در سال 1381 بطور متوسط 400 میلیون ریال بوده که باتوجه به افزایش ده درصدی تعرفه ها در سال 1382 حداکثر ده درصد افزایش درامد وجود خواهد داشت در حالیکه افزایش هزینه ها از محل درامد اختصاصی حدود 15 تا 25 درصد خواهد بود . در سال 1381 مازاد هزینه بردرآمد اختصاصی حدود 800/1 میلیون ریال بود که 280/1 میلیون ان را از محل کمک ردیف 129086 و 500 میلیون ریال آن نیز توسط معاونت محترم پشتیبانی دانشگاه تأمین گردید که خوشبختانه موجب شد در انتهای سال اغلب پرداخت به موقع صورت بگیرد و بیمارستان بدهی قابل توجهی نداشته باشد ولی در سال جاری باتوجه به کاهش اعتبار بخش کمک به بیمارستانهای روانی اعتبار ردیف 129086 از 22 میلیارد ریال به 16 میلیارد ریال رسیده که قاعدتاً میزان کمک دریافتی از محل این ردیف در سال 1382 به کمتر از نصف مبلغ سال 1381 کاهش خواهد یافت . به عبارتی دیگر اعتبارات این ردیف تنها خواهد توانست حدود 800 میلیون ریال از شکاف 400/2 میلیون ریالی قابل پیش بینی بین درآمد و هزینه سال 1382 این بیمارستان را جبران نماید . بنابراین از هم اکنون بایستی برای تأمین اعتبار مازاد هزینه ماهیانه 150 میلیون ریال چاره ای اندیشید.

ب) نسبت نیروی انسانی به تخت های فعال بیمارستان (165 تخت) در سال 1381، 1/1 بوده و در سال 1382 به 95% کاهش یافته است و این در حالی است که ضریب استاندارد 75/3 نیروی انسانی به ازای هر تخت و ضریب سازمان مدیریت و برنامه ریزی 7/1 می باشد .

این موضوع موجب کاهش کیفی و کمی ارائه برخی خدمات بویژه خدمات کارشناسی کلیدی این بیمارستان باشند روانشناسی ، روان درمانی ، کاردرمانی و مددکاری شده است.

  • برای حل مشکلات موجود چه پیشنهادی دارید؟

این بیمارستان بعنوان اولین و قدیمی ترین مرکز روانپزشکی دانشگاهی کشور با سابقه 53 ساله مشغول به ارائه انواع خدمات روانپزشکی و روانشناسی و همچنین آموزش دستیاران فوق تخصصی و تخصصی ، دانشجویان پزشکی و پرستاری و گاه کارآموزی دانشجویان مددکاری ، توانبخشی ، روانشناسی و کاردرمانی است . اما متأسفانه برغم گذشت سالها و پیرشرفت در بسیاری از زمینه ها ، در برخی حوزه ها دچار عقب ماندگی ها و ضعف های جدی است که به هیچ عنوان شایسته یک مرکز علمی با چنین جایگاهی نیست . برای ارائه یک خدمت علمی مطلوب و قابل قبول ، یک تیم متشکل از روان شناسی ، روان پرستار ، مددکار و کاردرمانگر مورد نیاز است ، ولی متأسفانه این حداقل نیز در حال حاضر وجود ندارد که به آنها اشاره می کنم:

الف) روانشناسی : استاندارد لازم برای ارائه خدمات روانشناختی به بیماران بستری یک روانشناس به ازای هر پنج بیمار می باشد که باتوجه به 165 تخت فعال بیمارستان ، تعداد مورد نیاز برای بیماران بستری ، 33 نفر کارشناس ارشد روانشناس بالینی خواهد بود .

ب) کاردرمانگر و مددکار: حداقل یک کاردرمانگر و یک مددکار به ازای هر ده بیمار بستری جهت ارائه خدمات مورد نیاز می باشد ، که باتوجه به تعداد تختهای فعال بیمارستان یعنی 17-16 کارشناس کاردرمانی و 17-16 کارشناس مددکاری .

ج) روان پرستار: متأسفانه پس از نیم قرن فعالیت این بیمارستان و با اینکه دانشکگده پرستاری دارای گروه روان پرستاری است این بیمارستان حتی یک نفر کارشناس ارشد روان پرستاری در اختیار ندارد .

این بیمارستان با بالاترین ضریب اشغال تخت در بین بیمارستانهای دانشگاه ، کمترین سرانه نیروی انسانی به ازای هر تخت را دارد (95% نفر به ازای هر تخت فعال) کمبود شدید نیروی کارشناس در امور اداری مالی و باتوجه به منع استخدام نیروی جدید در سالهای اخیر افت شدیدی را در زمینه های تخصصی ، اداری و مالی پدید آورده است . لذا پیشنهاد می شود که امکان استفاده از نیروهای طرحی و یا استفاده از ماده 192 فراهم آید .

باتوجه به اینکه کار کردن با بیماران روانی جزء مشاغل سخت می باشد دوگانگی که در مورد اجرای مصوبه مجلس وجود دارد موجب شده است که افراد تمایلی جهت کار در این مرکز را نداشته باشند . چون مصوبه اخیر در ارتباط با مشاغل سخت برای کارکنان تأمین اجتماعی می باشد و مشمول 85 درصد کارکنانی که تحت پوشش استخدام کشوری می باشند ، نمی گردد . ضمناً بر سر راه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان تحت پوشش سازمان تدمین اجتماعی نیز بهانه ها و موانعی وجود دارد که خود موجب دلسردی کارکنان گردیده است . برای جلب و همکاری نیروهای جوان و تازه نفس با این مرکز آموزشی و درمانی بیماران روانی پیشنهاد می شود نسبت ضریب سختی کار که برای کار در بعضی از شهرستانها در نظر گرفته می شود کارکرد این بیمارستان با ضریب 5/3 محاسبه شود . یعنی 3 ماه کار برابر 5 ماه محاسبه شود .

  • طرح مشاوره و درمان اعتیاد و نحوه اجرای آنرا تشریح کنید . بیمارستان روزبه در این زمینه چه اقداماتی انجام داده و یا خواهد داد ؟

ارائه خدمات به مراجعین معتاد در بیمارستان روزبه به دو صورت سرپایی و بستری صورت می پذیرد ، اما باتوجه به الگوی درمانی ، بیمارستان روزبه به دو صورت اقدام به معالجه می نماید :

1-    استفاده از الگو یا مدل " پرهیز و ترک " 2- استفاده از الگو یا مدل " درمان نگهدارنده"

2-    در الگوی پرهیز ، اصولاً بیمار مصرف هرگونه ماده مخدر اعم از مجاز و غیرمجاز را کنار گذاشته و سعی در پرهیز از هرگونه ترکیبی که خواص افیونی دارند می نماید . این روش معمولاً با سم زدایی آغاز می شود . منظور از سم زدایی تقلیل علایم جسمی و روانی مریض در دوره ترک مصرف مواد مخدر است و معمولاً به 2 تا 3 هفته بعد از قطع مصرف مواد مخدر اطلاق می گردد . سم زدایی در بیمارستان روزبه به 2 روش زیر صورت می گیرد .

الف- بستری به کمک متادون:

در این روش بعد از انجام معاینات جسمی و روانی و ارزیابی انگیزه بیمار جهت ترک ، بیمار در بخش پذیرش شده و تحت درمان با متادون قرار می گیرد . در این روش متادون بیمار طی 2 هفته به صفر می رسد . این روش با رضایت نسبی بیمار و علایم اندک جسمی همراه است .

ب- سرپایی به کمک متادون :

این روش مشابه روش الف بوده با این تفاوت که تجویز متادون بصورت سرپایی و مراجعه روزانه بیمار صورت می پذیرد . لازم به تذکر است که در این روش متادون در اختیار بیمار قرار نگرفته و مجاز به بردن آن به خارج از محیط بیمارستان نمی باشد و بایستی متادون خود را در حضور پرسنل درمانگاه مصرف نماید .

ج- سرپایی بدون متادون :

ازآنجائیکه روش ب نیازمند مراجعه هر روز بیمار(حتی ایام تعطیل) به بیمارستان است برخی از معتادان ، بویژه آنهائیکه از وابستگی جسمی سبک تری رنج می برند به کمک داروهای غیرمخدر از جمله کلوئیدین سم زدایی می شوند .

در این روش لازم است بیمار بطور هفتگی مراجعه نموده و اقدام به دریافت نسخه و دارو نماید . بعد از انجام سم زدایی به کمک یکی از روش های سه گانه فوق ، بیمار تحت درمان درازمدت با نالترکسون قرار می گیرد . توصیه پزشکان درمانگاه به ادامه نالترکسون بمدت یکسال است . نالترکسون داروی غیرمخدری است که خواص نشئگی و سرخوشی مواد مخدر را مسدود می کند و مانع احساس لذت از استفاده مواد مخدر می گردد . در جریان درمان با نالترکسون بیمار در دو ماه اول بصورت هفتگی و بعد از آن بصورت دو هفته یکبار مراجعه کرده و پس از ویزیت و معاینات لازم نسخه نالترکسون خود را دریافت می دارد . در کنار درمان های فوق بیماران و خانواده آنها در جلسات مشاوره و گروه درمانی حضور می یابند .

سم زدایی بستری با 95 درصد و سرپایی با 80-60 درصد موفقیت همراه است اما تجربه نشان داده که اگر درمان در این مرحله متوقف شود و بیماران مراحل بعدی یعنی گروه درمانی ، مشاوره و درمان با نالترکسون را ادامه ندهند ، متأسفانه تنها 10درصد بعد از گذشت یکسال به سلامت دست خواهند یافت . بعبارت دیگر 90درصد مجدداً گرفتار اعتیاد خواهند شد . در صورتیکه بیماران بعد از سم زدایی بطور مستمر در مراحل بعدی شرکت نمایند انتظار می رود که نیمی از آنها بعد از یکسال در حالت سلامت باشند که البته رقم بسیار بالایی است .

در بیمارستا روزبه در ماه حدود 30 نفر بصورت بستری و 30 نفر بصورت سرپایی سم زدایی شده و وارد مرحله بعد می شوند . باتوجه به درما درازمدت معتادان ، عود آنها و نیاز برخی بیماران به جلسات مکرر مشاوره و ویزیت گاهی در طی یک ماه تا 700 مراجعه به درمانگاه اعتیاد صورت می پذیرد که رقم بالایی است .

 

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.