آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 382
 بازدید امروز : 38
 کل بازدید : 2017357
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11

به‌رسم هرساله این روزها، به تاریخ سه شنبه, یکم مردادماه 1398مصادف با ایام زیارت خاصه امام رضا (ع)، سفر تفریحی، درمانی _ آموزشی 77 نفر از مددجویان سرای احسان، با مدیریت علیرضا طاهری، مدیر عامل موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی و جمعی از نیکوکاران گران‌قدر انجام گردید.

پس از بدرقه زائرین امام هشتم توسط پرسنل و مددجویان سرای احسان از سکونتگاهشان، مسافران قرعه به نام درآمده، ساعت 15 در ایستگاه راه‌آهن حضور پیدا کردندهمیشه هنگام سفر مشهد که می‌شود، آرامش عجیبی دارند. ساعت 15:30، بلندگوی راه‌آهن تهران، ساعت حرکت قطار را یادآور می شود و از مسافرین می خواهد تا برای سوارشدن، در سکوی موردنظر حاضر شوند.

قلب‌ها تشنه وصال است و چشم‌ها منتظر جمال حریم یار و شوق دیدار را می توان از نگاهشان متوجه شد....

قطار حامل مسافران، پس از استقرار کلیه زائران درصندلی‌ها و با شنیده شدن سوت حرکت، در ساعت 16 آماده حرکت می‌شود حرکتی که در ذهن‌ها، خاطرات یک سفر باصفا را  تداعی می‌کند.

صدای حرکت قطار همچون یک لالایی مادرانه، چشمانمان را مهیای خوابی عصرانه می‌کند. در این بین، پذیرایی توسط چند نفر از نیکوکاران و پرسنل از مددجویان به‌طور مرتب انجام می‌گردد. همگی به یاد سفر سال قبل افتادیم و با همکاران  هم‌سفر، خاطرات شیرین  سال قبل را مرور کردیم.

پس از حضور 11 ساعته در قطار، مسافران در ساعت 3 بامداد روز چهارشنبه مردادماه 98/5/2 به ایستگاه راه‌آهن مشهد رسیدند و ازآنجا عازم محل اسکان و بیتوته شان شدند.

و چه هنگامه باسعادتی بود زمانی که به محل سکونتمان رسیدیم، گلبانگ ملکوتی اذان صبح هم شنیده می‌شد، پس از چند ساعت استراحت، مددجویان همراه با پرسنل، رهسپار پابوسی و عرض ارادت در حریم امن امام مهربانی‌ها  شدند. قبل از رسیدن به حرم رضوی، با غریب الغربایمان نجوا می‌کردیم و می‌گفتیم: یا امام رضای مهربان، رسم کریمی شما بر آن است که وقتی  میهمان به درگاه ملکوتی شما وارد می‌شود، تحفه‌ای به او عطا می‌کنید. سال گذشته که به زیارتتان آمدیم، تحفه ما را، زیارت دوباره  عطا کردید و چنین است که امروز افتخار حضور در جوار حرم نورانیتان را داریم و ازاین‌رو، خدا را بسیار شاکریم ،همه صحن ها زیبا هستند اما، مددجویان سرای احسان، همیشه از باب الجواد(ع)، بنای ورودشان را به حرم امام رئوف می گذارند، اذن ورود می خوانند و امامشان را صدا می زنند و امیدوارند رضا دهد اجابت آرزوهایشان را...

بچه ها، زیارت و فضای خنک و زیبای حرم را دوست دارند. در زیارتی دیگر، پس از طی مسافتی، از طریق صحن دارالهدایه وارد حرم رضوی می شویم و مجلس دعا و انس را به پا می کنیم، در این مجلس، مداح اهل‌بیت، آقای حسن‌زاده، با خواندن روضه‌ای جان‌سوز، همه حضار را به فیض رساندند و در دلمان  امیدوار شدیم که برات زیارت سال بعد را هم گرفتیم.

علیرضا طاهری را در این سامان سرا شناختم. مدیر مجموعه است، در کنار مددجویانش  اما همچون آنها و پا به‌پای خستگی هایشان عمل می‌کنددرراه برگشت از زیارت، در صحن جمهوری، روبه روی ضریح مطهر و فضای روحانی قرارمیگیرد و با همراهی مددجویانش یا حسین‌گویان به سمت درب خروجی باب الجواد(ع) حرکت میکنند. ازجمله نواهایی که در این سفر  مدام  تکرار می‌شود این است : "هرکس دیوونه حسینه بلند بگه یا حسین " که توسط علیرضا  طاهری بارها شنیده می‌شود و زائران آن را تکرار می‌کنند و این است رسم استقبال از محرم توسط این قشر آسیب‌دیده..... 

صدای رسای مددجویان درصحن امام هشتم طنین‌انداز می‌شود و یا حسین گویان، طلب کربلا می‌کنند.

  محمدرضا کمانگر، نیکوکاریست که سعی می‌کند  زائران سرای احسان را همراهی کند. در کنار همه خوبی هایش، اجابت می‌کند خواسته یکی از مددجویان را و میزبانشان دریکی از بهترین و معروف‌ ترین بستنی سراهای مشهد می‌شود.

در کنار زیارت و ادای جنبه معنوی سفر اما، بخش تفریحی آن نیز از چشم مدیریت متعهد دور نمانده و نوبت تفریح و گشت‌وگذار در باغ گل‌های مشهد، استخر و آبتنی عصرانه و صرف شام  موردعلاقه بچه ها که پیتزا است هم فرا می‌رسد. در طول این سال‌ها، مسئولان و خیرین سرای احسان بدین باور رسیده اند که همه این مفرحات، جهت افزایش روحیه بیماران روح و روان، کارا و مفید بوده و موجب شادی و شعف آنها  شده و امید به زندگی در وجودشان افزایش می‌دهد، لذا تدارک آنها نیز به یاری خیرین گران‌قدر مجموعه انجام می گیرد.

خوان کرمشان گسترده باد.

 در ادامه سفر، موارد متنوع دیگری هم پیش‌بینی شده که ازجمله آن، برگزاری مراسم سخنرانی و تقدیر و تشکر تعدادی از مددجویان و پرسنل سرای احسان است که به‌قید قرعه، تعدادي از آنها نیز برات کربلا میگیرند به دنبال همه این برگزاری‌ها، بعد آموزشی سفر نیز مغفول نمیماند و موضوع سلامت و بهداشت اجتماعي، توسط مسئول واحد روانشناسي، نادر منصوري عملاً اجرا می‌گردد.

 از دیگر برنامه های سفر، بخش آموزشي با عنوان مديريت اقتصادي و پولي براي مددجويان است كه بحث تئوري آن توسط مسئول آموزش و مسئول واحد روانشناسي سراي احسان آموزش داده می‌شود و بازار و خرید، براي اجراي عملی آن پیش‌بینی شده است.کلیه مددجويان به بازار خيام برده شده و اجراي عملي مديريت پولی رخ می‌دهد. در این برنامه، مددجويان به گروه‌هاي هفت نفره تقسيم می‌شوند و هر گروه با مسئوليت يك پرسنل به اجراي عملي اين طرح و خريد سوغاتي و اقلام موردنياز خود می‌پردازند.

اینک، با توجه به زندگي تعدادي از مددجويان در خانه‌هاي حمايتي، موقعيت بسيار مناسبي براي آموزش پديد آمده بود كه به شايستگی بخش‌های تئوري آن اجرا می شود. دراين آموزش و كارورزي عملي، تعدادي از مددجويان خواستار خريدهاي جالبي بودند، مجتبي، اصرار به خريد كفشی زنانه براي نامزدش داشت. ناصر، براي مادرش روسري سوغات خريد. جلال، پس ازخريد انگشتر با فروشنده كلي چك و چانه زده بود و مقداري از پول انگشتر را پس گرفته و با پول باقی  مانده، لواشك و آلوچه خريده بود. تعدادي از مددجويان هم براي دوستانشان در سراي احسان، خوراكي و سوغاتي خريدند كه البته در نوع خود بي‌نظير است و می توان گفت روز جذابي را نظاره‌گر بوديم.

 نتيجه‌اي كه مي‌توان ازاين آموزش ها گرفت این است که  مددجويان با اختيار خريد، احساس بودن و حضور مي‌كنند و وجودشان را مفید تر مي‌پندارند.

 بالاخره عمر این سفر هم به پایان می‌رسد و لحظه عزیمتمان نا گریز!

 

و الحق که راست گفتنه‌ اند ناگهان چقدر زود دیر می‌شود.

می‌بایست عزم بازگشت کنیم، مسافران سرای احسان اما، صندوقچه آرزوهایشان را کار پنجره فولاد سرای امام مهربانی‌ها به ودیعه می‌گذارند تا با امید اجابت و در دعوتی دیگر هلهله گویان بخشش و جود و رحمتش باشند.

و در انتهای این راه، ذکر و توشه راهمان چنین شد:

 " یا علی ابن موسی الرضا ادرکنی "

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.