آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 84716
 بازدید امروز : 350
 کل بازدید : 1973917
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2


  چاپ        ارسال به دوست

خیران بازوی دولت در حوزه سلامت


حوزه سلامت آن چنان گسترده است که دولت به تنهایی قادر به ارایه خدمات جامع و کامل نیست، خیران یاری گران دولت در مسیر توسعه سلامت جامعه هستند که در این مسیر نگاه ویژه برای رفع مشکلات فعالیت آن ها ضروری به نظر می رسد.

 

در تأمین سلامت جامعه ۸۰ تا ۸۵ درصد عوامل اجتماعی و ۲۰ تا ۲۵ درصد عوامل پزشکی تاثیرگذارند که در این میان جلب مشارکت اجتماعی و حمایتهای مردمی به ویژه خیران در درمان و پیشگیری از بیمارها میتواند گامی مؤثر در راه توسعه سلامت جامعه محسوب شود.

مشارکت اجتماعی در حوزه سلامت باید مورد توجه قرار گیرد که این مهم تنها از طریق توسعه تشکلهای مردم نهاد و مؤسسههای خیریه و جذب خیران قابل تحقق است؛ آمارها حاکی از این است که ۸۵ درصد مرگ و میرها در ایران ناشی از بیماریهای غیرواگیر است و از این میزان ۵۰ درصد مربوط به سبک تغذیه و ۴۶ درصد ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی است؛ بنابراین بر اساس این اطلاعات، اتخاذ رویکرد اجتماعی نسبت به مساله سلامت و فراگیری در امر مشارکت به عنوان مقولهای اجتماعی اجتناب ناپذیر است.

در جامعه امروزی، عواملی مانند فشار خون، دیابت، حوادث جادهای، سرطانها، سلامت روان و شیوه زندگی نادرست، نظام سلامت را دچار بحرانهای شدید کرده که دولتها به تنهایی قادر به حل و فصل آنها نخواهند بود.

با وجود ضرورت به کارگیری ظرفیت عظیم خیران و مشارکتهای مردمی در توسعه سلامت با توجه به تأثیر آنها، متأسفانه برخی اقدامات جزیرهای و موازی کاریها باعث هدررفت این شکل مشارکت میشود که حل این مساله نیازمند نیازسنجی علمی در بخش سلامت و تجمیع و تخصصی کردن اقدامات در این حوزه است.

نقشه راه سلامت، اقدامات خیرخواهانه خیران را به سمت مکان و حوزه درست سوق میدهد. گاهی اوقات دیده میشود، سرمایه و منابع پاک خیران، در پشت درهای بسته چنان نگه داشته میشود که آنها عطای کار را به لقایش میبخشند.

آنچه تشکلهای خیریه را تقویت میکند، حمایت دولت از آنها و برداشتن موانع به ویژه روند پیچیده اداری است، زیرا بدون توجه به این مساله و فقدان حمایت همه جانبه از خیران نمیتوان سلامت را در کشور توسعه داد.

هرچند کاغذ بازیهای اداری یکی از مشکلات فعالیت در حوزه سلامت است، اما فقدان آگاهی و شناخت جامعه نسبت به برخی بیماریها و بیماران یکی دیگر از معضلات خیران در بخش بهداشت و درمان است. فقر فرهنگی برخی از خانوادهها در مواجه با بیماران و نحوه رسیدگی از آنها نیز مزید بر مشکلات خیران حوزه سلامت است.

مجمع خیران در کشور بیش از ۲۷۰ شعبه دارد و بیش از هفت هزار خیر در حوزه بهداشت و درمان یاریگر دولت هستند این مجمع در ۱۰ سال گذشته، بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال در حوزه سلامت هزینه کرده است.

تاکنون در ۵۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، شورای زنان مجمع خیران سلامت تشکیل شده است، چرا که زنان انگیزه زیادی برای کار کردن دارند.

هدف از تشکیل مجمع خیران سلامت استفاده از کمک مردمی برای رفع نواقصدرمانی موجود در استانهای کشور است؛ در مجمع خیران سلامت بیش از ۹۰ هزار نیکوکار عضو هستند، ۲ هزار سمن در حوزههای مختلف سلامت در قالب خیران سلامت کشور خدمت رسانی میکنند.

 

مرجع:ایرنا

 


٠٩:٥١ - يکشنبه ١٩ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١٠    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.