آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229602
 بازدید امروز : 127
 کل بازدید : 1991994
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10


  چاپ        ارسال به دوست

در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری شورای استان تهران و سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور مطرح شد؛

فخاري: توجه برنامه سوم توسعه شهر تهران به موضوع سلامت روان

 بعدازظهر دیروز مراسم عقد تفاهم‌نامه همکاری بین شورای اسلامی استان تهران و سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور با حضور محمد صیدلو رئیس سازمان آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، محمد حاتمی رئیس سازمان روان‌شناسی و مشاوره کشور، الهام فخاری رئیس شورای اسلامی استان تهران و اعضای این شورا برگزار شد.

 الهام فخاری در آغاز این جلسه گفت: سلامت روان یکی از مهم‌ترین ابعاد حوزه سلامت برای افراد، جامعه و سلامت اجتماعی تلقی می‌شود و اگر به مسایل حوزه روان به موقع دقت نشود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که رسیدگی به مسایل اجتماعی به درستی انجام شود.
وی افزود: امروز در بیان اهمیت سلامت روان دشواری کمتری داریم چراکه دستگاه‌های مختلف به اهمیت حوزه سلامت روان توجه بیشتری دارند. از جمله بخش‌هایی که می‌توانند در این سیاست نقش‌آفرین باشند نهاد شوراها هستند. در شورای شهر تهران تلاش داشتیم در احکام برنامه سوم به این مسأله توجه داشته باشیم و همچنین در بودجه سال 97 و 98 ردیف بودجه‌ای به این عنوان مصوب کردیم.
رئیس شورای اسلامی استان تهران عنوان کرد: در استان تهران از این سرمایه بزرگ بهره‌مند هستیم که نهاد مشاوره‌ای کشور در اینجا مستقر است و به لحاظ تشکیلاتی و تخصص‌ها، استقرار نظام مشاوره‌ای یک سرمایه برای تهران است.
فخاری ادامه داد: مسایل مربوط به سلامت روان به شکل تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شده تا هم توجه به سلامت روان افزایش پیدا کند و هم نوع همکاری‌ها مشخص شود. هزینه خدمات مشاوره‌ای برای برخی از افراد جامعه زیاد است و این بخشنامه به این افراد کمک می‌کند.
محمد حاتمی رئیس سازمان روان‌شناسی و مشاوره کشور در ادامه این جلسه گفت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم. در دهه‌های گذشته تهدیدات امنیتی، اقتصادی و ... را با رشادت شهدا و مسئولان نظام پشت سر گذاشتیم. در دهه پنجم انقلاب، ما تهدید امنیتی نداریم اما سلامت روان را می‌توانیم یک نوع تهدید بدانیم که یکی از موضوعات مهم امروز جامعه است.
وی افزود: امروز از 4 ازدواجی که صورت می‌گیرد حداقل 3 نفر به سمت طلاق می‌روند و این بحران از 50 درصد هم عبور کرده است. شهرستان‌های استان تهران به دلیل مهاجرت‌هایی که انجام شده است نرخ حاشیه‌نشینی بالایی دارند. به همین جهت بیش از 24 درصد مردم به خدمات مشاوره و روان‌‌پزشکی نیاز دارند؛ این یعنی یک‌چهارم مردم ایران نیازمند دریافت خدمات روان‌شناسی هستند.
وی ادامه داد: سن ازدواج افزایش و سن اعتیاد کاهش پیدا کرده و این مسایل نگران‌کننده است.
رئیس سازمان روان‌شناسی و مشاوره کشور عنوان کرد: در دهه پنجم انقلاب، از نظر سلامت روان نیازمند یک توجه جدی هستیم. جامعه‌ای می‌تواند پویا، متفکر و شاد باشد که سلامت روان خوبی داشته باشد و اینها منجر به توسعه می‌شود. استان البرز و شهرستان‌های استان تهران از نظر سلامت روان از شهرهای در معرض خطر کشور هستند.
حاتمی گفت: امروز نباید به سلامت به عنوان درمان نگاه کنیم. در دنیا نگاه به حوزه سلامت، پیشگیرانه است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شهرنوشت، وی تصریح کرد: مهارت‌های زندگی باید در کتاب‌های درسی تدریس شوند. بحث ارتقاء سلامت، جزو مسایل اصلی ما در دهه پنجم انقلاب اسلامی است. ما باید برای هر پنجاه خانواده یک پزشک روان‌شناس داشته باشیم.
حاتمی افزود: در کشور، 18 هزار نیروی روان‌شناس داریم که از این تعداد 11 هزار نفر در تهران و شهرستان‌های تهران مشغول به کار هستند. سازمان نظام روان‌شناسی با جایگاهی که دارد می‌تواند خدمات مورد نیاز را به شهروندان ارائه دهد. امروزه مردم نسبت به روان‌شناسی و مشاوره نگاه مثبتی پیدا کرده‌اند و بیش از 32 درصد از فضاهای مجازی به روان‌شناسی و مشاوره اختصاص پیدا کرده است.


١٣:٥٧ - سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢١٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.