آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 183311
 بازدید امروز : 461
 کل بازدید : 1913433
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگوی تعاملی در شورای حقوق بشر

تحریم تأثیر نامطلوبی بر اقشار آسیب پذیر جامعه گذاشته است

Image result for ‫شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد،‬‎

به گزارش گروه بین‌الملل بعد از ظهر روز دوشنبه، بیستم اسفندماه سال جاری، مقر اروپایی سازمان ملل متحد، شاهد گفت‌وگوی تعاملی گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران با نمایندگان دولتها و سازمانهای دارای مقام مشورتی بود.

پس از گزارش جاوید رحمان، نماینده موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خطاب به وی و نمایندگان دولتها در اجلاس چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: من به نمایندگی از مردم ایران با شما صحبت می‌کنم که زندگی و سلامتشان به طور تأسف‌ باری متأثر از اقدامات قهری، یک‌جانبه و تحریم بوده و حیات آنها را تهدید می‌کند. من به نمایندگی از پانزده هزار بیمار تالاسمی سخن می‌گویم که دسترسی آنها به دارو به دلیل تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران، محدود شده است. من به نمایندگی از بیماران مزمن روانی صحبت می‌کنم که مورد حمایت خیریه‌ها هستند و در «سرای احسان» از آنها نگهداری می‌شود؛ آن هم به صورت رایگان و شبانه روزی. مگر نه این است که کلیۀ نقض‌های حقوق بشری محکوم هستند، پس مجازات و تنبیه گروهی نیز جرم بوده و اگر هر کشور یا سازمان غیردولتی در سکوت ناظر بر این مجازات‌ها باشد، قطعاً در مسئولیت این جرم شریک هستند.

نماینده موسسه حمایت از آسیب دیدگان  اجتماعی ادامه داد: اقدامات قهری یک‌جانبه علیه ایران، مانع از تبادلات مالی و واردات اقلام اساسی چون دارو و غذا می‌شود. تحریم، منجر به کاهش درآمدها شده و مردم را از دسترسی به خدمات درمانی محروم ساخته است. تحریم‌ها پیامد منفی بر اقتصاد کشور داشته و اقشار آسیب پذیر من‌ جمله افراد دارای معلولیت، بیماران، پناهندگان، زنان و کودکان را مورد هدف قرار داده است. تحریم‌ها منجر به کاهش کمک افراد به خیریه‌ها شده و تأثیر نامطلوبی بر حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه گذاشته است.  

وی افزود: اعمال فشار بر دولت به واسطه ایجاد رنجی که بر مردم روا می‌رود، غیرانسانی است و بایستی این امر توسط سازمان‌های بین‌المللی محکوم شده و به آن پایان بخشند. براساس ماده 32 منشور، حقوق و تکالیف اقتصادی دولتها و قطعنامه  2131 مجمع عمومی سازمان ملل، دولتها برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود نبایست علیه دیگر کشورها اعمال تحریم کنند و معیشت مردم را به واسطه اعمال فشار اقتصادی تحت تاثیر قرار دهند.

موسسه ما نکات اشاره شده در گزارش گزارشگرِ ویژه در مورد تأثیر تحریم‌ها بر مردم را مد نظر دارد و از شورای حقوق بشر می‌خواهد مجدانه به مساله مجازات جمعی مردم و نقض فاحش حقوق بنیادین آنها از طریق اقدامات قهری و یک‌ جانبه بپردازد.


١٢:٠١ - سه شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٨٥٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.