آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 187128
 بازدید امروز : 237
 کل بازدید : 1935363
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید چهل تن از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام شهر ری از سرای احسان

ای نام تو بهترین سرآغاز

بی‌نام تو نامه کی کنم باز

صبح روز هفدهم مردادماه 1398، به پیشنهاد و تلاش استاد صلاحی و سایر همکارانشان، برنامه بازدید از سرای احسان به ‌عمل آمد.

رأس ساعت هشت صبح حرکت می‌کنم. به‌ دلیل خلوتی مسیر پس از حدود چهل دقیقه به متروی کهریزک می‌رسم. قرارمان با بچه‌های گروه ساعت 9:20 دقیقه است. گوشی تلفنم زنگ می‌خورد. خانم براری است. به ایشان می‌گویم آمده‌ام و منتظرشان هستم.

نیم ساعتی صبر می‌کنم. بالاخره بچه‌ها هم می‌رسند و به سمت سرای احسان حرکت می‌کنیم.

از محوطه مترو که بیرون می‌آییم، پس از طی مسافت کوتاهی به محل می‌رسیم.

اگر اشتباه نکنم، این محل در جنوب غربی تهران و در‌میان مزارع وسیع کشاورزی قرار دارد. به‌اتفاق گروه چهل نفری‌مان و مسئولین مرکز، وارد سالن اجتماعات مرکز می‌شویم.

ابتدا عزیز مؤمنی، مدیر روابط عمومی سرای احسان، چنددقیقه‌ای درباره فعالیت‌های مرکز، چگونگی اداره‌ی آن و میزان هزینه‌ها و تأمین آن به‌وسیله خیرین توضیحاتی را بیان می‌کند. سپس تریبون را به نادر منصوری، مسئول بخش روانشناسی مرکز می‌سپارد. صحبت‌های ایشان بیشتر حول‌ ‌محور مددجویان و بیان مشکلات آنها باهدف مداوا و برگشتشان به دامان خانواده و اجتماع است.

حرف‌هایش به‌ دل می‌نشیند و تأثیرگذار است.

سخنران بعدی، مدیرعامل مؤسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی است. نامش علیرضا طاهری است از کرامت انسان‌ها و لزوم حفظ آن سخن می‌گوید و اینکه این سامان سرا، اهتمامی ویژه به این مهم دارد.

در آن لحظه به وجود ایشان و همکارانشان افتخار کرده و خدا را شکر می‌کنم که هنوز در کنار انسان‌هایی زندگی می‌کنیم که این‌گونه می‌اندیشند و عمل می‌کنند.

بالاخره با راهنمایی آقای منصوری به سمت محل نگهداری مددجویان هدایت می‌شویم. ابتدا از سالن‌هایی دیدن کردیم که دارای چندین اتاق مفروش است و در هر اتاق، دو تخت قرار دارد. در همان فضا، مکانی برای آشپزی تعبیه‌ شده که هدف از ساخت آن، فراهم کردن محیطی شبیه خانه است. به نظر می‌رسد طرحی باشد در راستای کاهش فشار روانی حاصل از دور بودن از محیط خانه و خانواده.

سپس وارد سالن بزرگی می‌شویم که تخت‌های متعددی در آن وجود دارد. برخی از مددجویان در حال استراحت و بعضی دیگر نیز در حال قدم و گپ زدند.

در اتاق کوچکی، پزشکی در حال ویزیت مددجویی است که با درخواست استاد صلاحی و سایر دانشجویان، ویزیت را ادامه می‌دهد و پس از اتمام معاینه و ترک بیمار از آن محل، توضیحاتی درباره بیماری او ارائه می‌کند.

پس‌از‌آن، به قسمتی که کارگاه‌ها در آن قرار دارند می‌رویم. جایی که حس زندگی در آن جاری است و فعالیت‌های مختلفی درون آن در حال انجام است. هنرهای مختلفی چون قالیبافی، نقاشی روی کاشی، ساخت زیورآلات با انواع مهره‌ها و مرواریدهای رنگی، خیاطی، بافتنی و صدها هنر دیگر.

مددجویان بانو و آقا در کنار هم هرکدام مشغول کاری هستند و این‌گونه زندگی در سرای احسان جریان دارد.

سالن ورزش، جای دیگری است که چشم و دلمان را به خود معطوف می‌کند. حال و هوای خاصی دارد تا جایی که بچه‌های گروه لحظاتی احساس شادابی و سرزندگی می‌کنند و خودشان را به این تازگی می‌سپارند.

 در سرای احسان بخش بانوان، حال و هوای مخصوص به خودش را دارد. با نگاهی به چهره دردکشیده‌شان، می‌توان عمق بیماری آنها را دریافت. بعضی، حال بهتری دارند و در حال خنده و گپ و گفت با بچه‌های گروه می‌شوند. برخی دیگر هم در عالم خودشانند، ساکت و خموش، تنها نگاهت می‌کنند.

آنچه می‌توان از این بازدید استنتاج کرد این است که اولاً، وجود این سامان سرا و خدمت‌گزارانش در این مرکز را ارج نهاده و از صمیم قلب برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت در مسیر ارزشمندی که همان خدمت به همنوع است را دارم و پروردگار را شاکرم که هنوز زمین خالی از خوب و خوبی‌ها نشده است.

و دوم اینکه، همه می‌بایست این مهم را در نظر داشته باشیم که هر انسانی ممکن است روزی در چنین شرایطی قرار بگیرد، پس ضروری است هر اقدامی می‌توانیم در این جهت انجام دهیم تا دلی را شاد کرده باشیم.

قطعاً، کمک‌های ما دانشجویان روانشناسی به‌تبع رشته تحصیلی‌مان می‌تواند در راستای بهبود روحی این افراد و ارتقاء کیفیت زندگی و درمانشان،مؤثر باشد.

مهارت‌آموزی مجدّانه و عمیق در رشته روانشناسی بدین منظور که در آینده بتوانیم به سهم خود، کمکی مؤثر و ارزشمند برای این دسته از بیماران داشته باشیم نیز،خود نوعی کار خیر است.

در پایان از استاد گرامی جناب صلاحی و خانم دکتر بابایی و سایر بزرگوارانی که ما را در کسب این تجربه یاری نمودند، سپاسگزارم.

یا علی

اعظم سادات کاظمی


١٢:٤٠ - يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١١١٨    /    تعداد نمایش : ٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.