آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 81630
 بازدید امروز : 267
 کل بازدید : 1935393
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1


  چاپ        ارسال به دوست

دومین همایش ملی بازتوانی روانی در کاشان برگزار شد

حضور سرای احسان در دومین همایش ملی بازتوانی روانی اجتماعی

دومین همایش ملی بازتوانی روانی ـ اجتماعی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخ 30 آبان و یک آذر 1397 با حضور اساتید برجسته روانپزشکی، روانشناسی، کاردرمانی، طب فیزیکی و توانبخشی، نورولوژی و مددکاری تهران و کاشان، در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد. در این همایش علاوه‌بر طرح جدیدترین موضوعات مرتبط با توانبخشی بیماران روانی مزمن و تبادل نظر اساتید متخصص حوزه‌های درمان و بازتوانی اختلالات روان، دو پنل تخصصی با موضوع «چالش‌های بازتوانی روانی اجتماعی»  و «اهمیت همکاری ارگان‌ها و نهادهای شهری در سلامت روان جامعه» نیز برگزار گردید.

از نکات برجسته همایش که موجب تمایز آن با همایش‌های مشابه گردید می‌توان به مواردی ازقبیل:
 بهره‌مندی از اساتید برجسته کشور در حوزه‌های درمان و بازتوانی؛ نگرش چندبعدی به بازتوانی روانی‌ـ‌اجتماعی ازمنظر اجتماعی، روانی و شناختی؛ طرح موضوعات جدید و روزآمد بازتوانی؛ استفاده از تجربیات مراکز نگهداری و بازتوانی بیماران روانی مزمن و توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای پرکردن فاصله میان مراکز درمانی با جامعه، ازطریق ایجاد مراکز بین‌راهی اشاره کرد. همچنین، انتخاب موضوعات متناسب و مرتبط با بازتوانی روانی ـ اجتماعی مانند «بار بیماری‌های روانپزشکی در جامعه و راه‌های کاهش آن»، «فعال‌سازی رفتاری در بازتوانی بیماران روان»، «فرزندان بیماران مبتلا به اختلالات روان»، «خط فوریت‌های روانپزشکی»، «تأثیر جوامع محلی و عوامل مؤثر بر بهبودی در بیماران شدید روانپزشکی»، «بازتوانی روانی اجتماعی شناختی»، «تفریح‌درمانی در بیماران روانی مزمن» و توجه به فرهنگ، شرایط و امکانات جامعه (کشور) در بازتوانی بیماران روانی مزمن از دیگر نکات برجسته همایش بود.

گفتنی است در دومین روز برگزاری همایش، فرصتی فراهم شد تا الگوی «سرای احسان» به‌عنوان مجموعه‌ای توانمند در حوزه درمان و بازتوانی بیماران مبتلا به اختلالات روانی مزمن فاقد سرپرست یا فاقد سرپرست مؤثر، معرفی شود و مورد توجه اساتید و حاضرین همایش قرار گیرد. سخنرانی ارائه شده با عنوان «سرای احسان ـ  دیروز، امروز و فردا»، علاوه بر ارائه تعریفی اجمالی از فعالیت‌های گذشته مجموعه، فعالیت‌های اختصاصی امروز مرکز در حوزه بازتوانی و برنامه‌های آتی سرای احسان در زمینه «ایجاد دهکده بازتوانی» را تشریح نمود. شایان توجه است دهکده بازتوانی که به‌منظور برطرف کردن نقیصه‌ای مهم در درمان و بازگشت به جامعه افراد مبتلا به اختلالات شدید روانی و پرکردن فاصله بیمارستان (به‌عنوان مرکز درمان فاز حاد بیماری) و جامعه (به‌عنوان نقطه عطف درمان‌) برنامه‌ریزی شده، به‌شدت مورد توجه قرار گرفت و در پنلی اختصاصی به بحث گذاشته شد. همچنین به‌علت اهمیت این امر در روند بازتوانی بیماران روان، مقرر گردید در نشستی اختصاصی و با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف درمان و بازتوانی، مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

تهیه و تنظیم: دکتر فرهاد رمضانی‌نژاد

 


١١:٥٤ - چهارشنبه ٧ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.