آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 81612
 بازدید امروز : 164
 کل بازدید : 1935290
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست هیأت مدیره مؤسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی با معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور

در تاریخ چهارشنبه 23 آبان 1397 اعضای هیأت مدیره مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی به‌همراه مدیرعامل و مدیر سرای احسان، در محل سازمان بهزیستی کشور، با حضور جناب آقای دکتر نحوی‌نژاد، معاونت توانبخشی سازمان، مهندس سراج، مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور، و سرکار خانم دکتر فضلی، رئیس گروه بیماران اعصاب و روان نشستی برگزار کردند. در این نشست که به‌منظور بررسی وضعیت جاری سرای احسان و پیشرفت‌های صورت گرفته طی چند سال اخیر برگزار شد، حاضران هریک نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان نمودند.

در ابتدای جلسه جناب آقای ستاری، رئیس هیأت مدیره مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی، ضمن تشکر از مدیران سازمان بهزیستی در تأمین برخی از هزینه‌های سرای احسان ـ باوجود همه ضعف‌ها و کاستی‌هاـ گزارشی از وضعیت مجموعه که بر مساعدت خیرین استوار است، ارائه دادند. آقای ستاری با تاکید بر اهمیت نیروی انسانی در مجموعه سرای احسان به خدمات‌رسانی به مددجویان با بهترین کیفیت ممکن علیرغم عدم تناسبی که بین نیروی کار و تعداد مددجو وجود دارد، اشاره کردند.  

آقای طاهری، مدیرعامل مؤسسه حمایت آز آسیب‌دیدگان اجتماعی نیز در ادامه این نشست، باتوجه به برنامه‌های پیش‌رو برای توسعه سرای احسان، به برخی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درراستای حضور فزاینده مددجویان در اجتماع، ازقبیل برنامه‌های موسیقی‌درمانی و تئاتردرمانی و غیره اشاره و تصریح کرد: «سرای احسان، به‌عنوان شریک اجتماعی بهزیستی، بحث آموزش خانواده‌ها، بحث توانبخشی بیماران و بازگشت به اجتماع آنها را دنبال می‌کند. این درحالی صورت می‌گیرد که برنامه‌های مذکور هزینه‌بر است.» وی همچنین با اشاره به بازدیدی که وزیر بهداشت از سرای احسان داشتند، و کمکی به مجموعه سرای احسان کردند، ابراز امیدواری کردند این قبیل کمک‌ها در آینده افزایش یابد.

در ادامه آقای مجید یارمند، از اعضای هیأت مدیره مؤسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی‌ـ سرای احسان عنوان داشت: «درخصوص مجموعه سرای احسان تا به امروز، هر امکاناتی که لازم  بوده، باتوجه به ظرفیت‌های موجود، تأمین شده است. تاکنون انواع استانداردها را در آنجا فراهم کرده‌ایم. به‌عبارتی استانداردها به‌صورت کامل مهیا شده است. امروزه مددجویان سرای احسان به انواع سفرهای سیاحتی و زیارتی می‌روند. درحال حاضر ما می‌خواهیم که ظرفیت 400 نفری سرای احسان به 500 نفر افزایش داده شود. تا یارانه آن بخش از مددجویان که خارج از ظرفیت سازمان هستند، تأمین گردد».

آقای محمدرضا باباخانی، از دیگر اعضای هیأت مدیره مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی، نیز تصریح کرد که درحال حاضر هیأت امنا و هیأت مدیره به‌صورت تعاونی مجموعه را اداره می‌کنند. وی با تأکید بر نقش خیرین و کمک‌های آنها به مجموعه، نسبت به کمبود بودجه مؤسسه، تأمین مایحتاج مددجویان و حقوق پرسنل ابراز نگرانی نمود.

همچنین آقای میرطاهر موسوی، از اعضای هیأت مدیره، ضمن توجه به اهمیت مسائل روز مؤسسه، خواستار مساعدت‌های بیشتر بهزیستی دراین‌باره گردید.

در ادامه این نشست، مهندس سراج، مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور، ضمن تشکر از مدیران سرای احسان، اظهار داشت که مؤسسه سرای احسان از مؤسساتی است که همیشه ایده‌های نو و خلاقیت را در مجموعه آنها می‌بینیم. وی با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری هشتمین جشنواره ورزشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور، توسط سرای احسان گفت: وجه ممیزه مؤسسه حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی این است که به‌دنبال استقلال و بازگشت به جامعه این بیماران می‌باشد.

مهندس سراج با ابراز خوشبینی نسبت به آینده مؤسسه، پیشنهاداتی برای تحقق اهداف آینده سرای احسان ارائه کرد. وی همچنین از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تأسیس واحد دندانپزشکی بیماران روان با همکاری دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی و مشارکت کامل سرای احسان خبر داد. 

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور، همچنین درخصوص انتقادات نظام‌مند درباره لایحه سلامت روان که ازسوی مؤسسه خیریه حمایت از آسیب‌دیدگان انجام شده تقدیر و تشکر کرد.

دکتر فضلی، رئیس گروه بیماران اعصاب و روان بهزیستی نیز ضمن تشکر ویژه از برگزاری جشنواره ورزشی بیماران اعصاب و روان  که توسط مجموعه سرای احسان برگزار شد، درخصوص خانه‌های نیمه‌راهی نیز که از ابتکارات سرای احسان می‌باشد، تقدیر و تشکر نمود.

در پایان این نشست دکتر نحوی‌نژاد، معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، با بیان اینکه درحال حاضر بزرگ‌ترین مشکل مجموعه سرای احسان، بحث مشکلات مالی است، گفت: «شرایط مالی مؤسسه را باید بهتر کنیم تا دوستان دلسرد نشوند. باتوجه به بحث‌های مربوط به نرخ  جدید یارانه که به‌واسطه حذف دهک‌های پردرآمد حاصل شده، شاید بتوان نیازهای مالی مؤسسه را برآورده کنیم.»

وی نسبت به برگزاری این قبیل جلسات برای تبادل نظر با سازمان‌های غیردولتی تأکید کرد و درخصوص ایفای نقش بیشتر ازسوی وزارت بهداشت در رفع مشکلات این قبیل سازمان‌ها ابراز امیدواری نمودند.

در پایان جلسه آقای طاهری خواستار آن شد که درخصوص بحث‌های مطالعاتی بررسی‌های لازم صورت گیرد تا در قالب طرحی دوساله مجموعه سرای احسان، باتوجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارا می‌باشد، به‌عنوان مؤسسه‌ای تحقیقاتی در معاونت توانبخشی بهزیستی تعریف شود و همه پشتیبانی‌های آن تحت نظر معاونت توانبخشی قرار گیرد تا مؤسسه برای دو سال در جایگاهی ملی و کشوری تعریف شود و کارهایی تحقیقاتی درباره بیماران روان به‌صورت نظام‌مند انجام گیرد.

 تهیه و تنظیم: سلیمه دارمی

 

 

 


١٣:٢٩ - دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٥١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.