آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 84426
 بازدید امروز : 163
 کل بازدید : 1971808
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10


  چاپ        ارسال به دوست

موسیقی چه اثری بر سلامت بدنی و مغزی ما دارد؟

آلفرد توماتیس، پزشک فرانسوی، اثبات کرد که سازهای سیمدار مانند ویلن و ویلنسل، موجب تقویت الگوهای امواج مغزی مرتبط با آرامش عضلات بدن خواهند شد.

به گزارش ایسنا، سواد زندگی نوشت: امروزه موسیقی را بیشتر ابزاری برای تجربه لذت صوتی و شنوایی به شمار میآورند. این در حالی است که در گذشته این مفهوم یک منبع قدرت ویژه بوده است.

استادان بزرگی از هند باستان، چین، یونان و رم از این منبع قدرتمند برای بهبود وضعیت سلامتی انسان بهره میبردهاند. این در حالی است که فیلسوفهای سرشناسی همچون افلاطون، سیسرون و سنکای جوان، برخی از انواع موسیقی را در دسته «مضر و آسیبرسان» طبقهبندی کرده بودند. شماری دیگر از جمله ارسطو، دموکریت، جالینوس، فیثاغورس و کنفسیوس نیز این دیدگاه را تأیید کردند و موسیقی را شامل دو طیف اثر مثبت و منفی بر سلامت انسان دانستند.

پزشکان چینی و هندی معتقد هستند که سلامتی و بیماری به ترتیب همان هارمونی و عدم هارمونی (هماهنگی) است. بدینترتیب برخی از انواع خاص موسیقی میتوانند روی یک بیماری مشخص (یا همان عدم هارمونی) تأثیرگذار باشند. این تأثیر در افراد مختلف، کاملاً متفاوت خواهد بود و نمیتوان انتظار نتیجهای یکسان را داشت. سیستم چینی عواملی مانند سرعت، عمق، قدرت، ریتم، نظم و جنس هر موسیقی را از فاکتورهای اصلی اثرگذاری آن به حساب میآورد. این کیفیتها در ارتباط مستقیم با ذهن و عواطف بشری هستند و میتوانند تغییرات مهمی را در فیزیک بدن، گوارش و همچنین سیستم عصبی رقم بزنند.

مغز

موسیقی تمام بخشهای مغزی و سلولهای آن را درگیر میکند. این اصوات هماهنگ میتوانند در بهبود حافظه، تمرکز، ارتباط مؤثرتر اندامهای بدن از نظر فیزیکی و همچنین رشد ذهنی نقش قابل توجهی داشته باشند.

جالب است بدانید که موسیقی کلاسیک میتواند منتج به احیای سلولهای مغز شود.

خلاصه اثرات موسیقی مفید

در ادامه لیستی از اصلیترین تأثیرات موسیقی را به عنوان نتیجهگیری کلی میخوانید؛ بخش اعظم این فواید بر انواع موسیقیهای کلاسیک، سازهای سیم دار و موسیقیهای ملایم مترتب است نه بر موسیقیهای تند و پرهیجان:

- تقویت مهارتهای شناختی، هوش، قدرت یادگیری و همچنین آیکیو

- افزایش تمرکز و توجه

- کمک به درمان بیماری آلزایمر

- تخفیف دردهای پس از زایمان و القای سریعتر بهبودی

- کمک به درمان وزوز گوش

- کمک به بهبود سردردها و میگرن

- تقویت مهارتهای فیزیکی و عملکرد ورزشی

- مبارزه با خستگی، کمبود انرژی و افسردگی

- کمک به درمان بیخوابی

- ضد اضطراب و استرس

- کمک به بهبود خلق

- کمک به تخفیف انواع درد

- کمک به سلامت قلب و کلیه

 


١٣:٣٤ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٧٢    /    تعداد نمایش : ١٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.