آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 84431
 بازدید امروز : 225
 کل بازدید : 1971870
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1


  چاپ        ارسال به دوست

ساختار مغز چه نقشی در اختلالات روانی دارد؟

 

یافتههای اخیر محققان نشان میدهد بزرگشدن شبکه کوروئیدی که قسمت اصلی مغز است، باعث به وجود آمدن اختلالات روانپریشی میشود.

شبکه کوروئیدی (choroid plexusقسمت مهمی از سیستم عصبی را تشکیل میدهد که وظیفه اصلی آن تولید مایع مغزی نخاعی است. مایع مغزی نخاعی (cerebrospinal fluid) از مغز محافظت میکند و شبکه کوروئیدی مانعی بین مغز و این مایع است که با فیلتر کردن سموم از ورود اجزای تشکیلدهنده خون به مغز جلوگیری میکند و تنها اجازه میدهد برخی مولکولها مانند مولکولهای سیستم ایمنی وارد بافت مغز شوند.

بنابر اعلام موسسه ملی سلامت روان، اختلالات روانپریشی زمانی رخ میدهد که فرد تفاوت بین خیال و واقعیت را درک نمیکند. مبتلایان به اینگونه بیماریها، تفکراتی دارند که با واقعیت متضاد است. علائم اختلالات روانپریشی شامل هذیانگفتن، اضطراب، رفتار غیرطبیعی و اختلال در بیان است. عواملی مانند مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، داروهای خاص و کمخوابی میتواند زمینه بروز این بیماریها را فراهم کند.

گروهی از محققان آمریکایی شبکه کوروئیدی مغز افراد را مورد بررسی قرار دادند. آنها افراد شرکت کننده را به سه گروه تقسیم کردند، بهطوریکه گروه اول مبتلا به اختلالات روانپریشی بودند. گروه دوم را افرادی تشکیل میداد که یکی از فامیلهای درجه یک آنها، تجربه ابتلا به این بیماریها را داشتند و گروه آخر افرادی بودند که سابقه این بیماری در آنها وجود نداشت.

مغز تمام این افراد به شیوه تصویربرداری MRI اسکن شد. نتایج بررسیهای جدید حاکی از این بود که حجم شبکه کوروئیدی افرادی که به روان پریشی مبتلا بودند بزرگتر  از سایرین بود. همچنین کسانی که فامیلهای درجه یک آنها به این بیماری مبتلا بودند، نسبت به افرادی که سابقه این بیماری را نداشتند، دارای شبکه کوروئید بزرگتر بودند که اندازه کوچکتری نسبت به شبکه کوروئیدی گروه اول داشت.

به گفته محققان تعداد سلولهای پیام رسان مرتبط با سیستم ایمنی موسوم به (interleukin)6 IL-6  در افرادی که شبکه کوروئیدی بزرگی داشتند، بیشتر است. این نوع سلولها میتواند از موانع بین مغز، خون و مایع مغزی نخاعی عبور کند؛ مبتلایان به اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی در مقایسه با سایر افراد دارای سطوح بالاتری از مولکول (interleukin)6 IL-6 هستند.

نتایج این مطالعه در مجله آمریکایی Psychiatry منتشر شده است.

مرجع: ایمنا

 


١٠:٠٣ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٧٠    /    تعداد نمایش : ١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی می باشد.